Zahid Akman yeniden RTÜK'ün başındaRTÜK 15 Temmuz 2007'de başkanlık süresi biten Zahid Akman'ı yeniden seçti.

17.07.2007 16:52 RTÜK Başkanı Zahid Akman, ikinci kez Üst Kurul Başkanlığı’na seçildi.
Üst Kurul, bugünkü toplantısında, 15 Temmuz 2007'de iki yıllık Başkanlık süresi sona eren Zahid Akman ile Başkan Vekilliği süresi sona eden Vahap Darendeli’den boşalan Üst Kurul Başkanlığı ve Başkan Vekilliği için seçim yaptı.
RTÜK Üyeliğine 29 Mayıs 2007'de seçilen Hülya Alp ile diğer Kurul Üyelerinin katıldığı toplantıda yapılan oylama sonucunda, Zahid Akman Üst Kurul Başkanlığına, Vahap Darendeli ise Üst Kurul Başkan Vekilliğine oy çokluğu ile ikinci kez seçildiler. Zahid Akman'ın iki yıllık başkanlık süresinde yanlış uygulamalara imza attığını savunan CHP’li Üst Kurul üyeleri, Başkan'ın yanı sıra Başkan Vekilinin de AKP’li üyelerden olması nedeniyle oylamaya katılmayarak, toplantı salonunu terk etti.
Zahid Akman’ın görev süresinin dolması nedeniyle toplantıya Üst Kurul üyesi olarak Vahap Darendeli başkanlık etti.
Yeniden Üst Kurul Başkanlığı ve Başkan Vekilliği görevlerine getirilen Akman ile Darendeli, 13 Temmuz 2005 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından altı yıllığına RTÜK Üyeliğine seçilmiş, 15 Temmuz 2005'te ise Üst Kurulca seçimle Başkan ve Başkan Vekilliği görevlerine getirilmişlerdi.
Üst Kurul üyelerinin üçte birinin iki yılda bir yenileneceğine ilişkin hüküm gereğince, 14 Mayıs'ta yapılan ad çekimi sonucunda, 14 Temmuz'da görev süreleri sona erecek Üst Kurul Üyeleri olarak Zahid Akman, Arif Merdol ve İlhan Yerlikaya belirlenmişti. 29 Mayıs'ta TBMM Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda Zahid Akman ve İlhan Yerlikaya yeniden altı yıllığına Üst Kurul Üyeliğine seçilmiş, söz konusu seçim sonucunda Hülya Alp de, ad çekme sonucunda görevi sona eren Arif Merdol’un yerine altı yıllığına Üst Kurul Üyeliğine seçilmişti.
ANKA alintidir