ERDOĞAN YAN ÇİZDİBaykal ve Bahçeli varsa ben de varım

19.07.2007 10:45Başbakan, “Tek başıma iktidar olmazsam bırakırım” restini şarta bağladı. Erdoğan, “Baykal ve Bahçeli varsa ben de varım” dedi

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, 22 Temmuz’de AKP tek başına iktidara gelemezse siyasetten çekileceğe sözüne açıklık getirdi.

Önceki akşam Star TV’de katıldığı programda “bırakırım” resti ile ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan’ın sözleri şöyle:

“TEK BAŞINA İKTİDAR” İLANINI GÖRÜNCE AÇIKLADIM: Konuşmaların önünü arkasını iyi değerlendirmezsek halkımıza da doğruyu yansıtamayız. Baykal ve Bahçeli vatandaşa seslenirken gazetelere verdikleri tek başına iktidar söylemini kullanıyorlar. Böyle bir şeyin ne kadar hayal olduğunu ortaya koymak istiyorum. Kaldı ki Baykal ve Bahçeli CHP ve MHP’ye yük olmuşlardır. Bahçeli seçimi kaybettim deyip ayrıldı ama 9 ay sonra tekrar işin başına döndü. Genel başkana, lidere ayrılıyorum deyip dönme ne kadar yakışır, milletin takdirine bırakıyorum.

ONLAR DİYORSA BEN DE VARIM: Eğer tek başına iktidar diyorsanız ve bunda samimi iseniz bizim endişemiz yok, rahatız, gelin, buyurun bir hodri meydan diyelim. Tek başına iktidar olamıyorsanız sayın Baykal ayrılın gidin, Halk Partisi sizden kurtulsun. Onu söylemiyor, söylediği, Rodos’a kadar yüzerim diyor, bu çözüm değil. Bahçeli benim sonumu bırak, bunu ben ve milletim takdir eder. Eğer samimi isen 9 ay sonra dönmek için değil tek başına olamazsam bırakıyorum de. Diyebiliyorsanız ben bu işte varım diyorum.

TEK BAŞINA GELİYORUZ: Herhangi bir tereddüdümüz söz konusu değil. Yüzde 34.4 iktidar olan AKP yüzde kaç ile tek başına iktidar olacak, biz bunun hesabını yapıyoruz. Oran itibariyle hesap yapıyoruz. Tereddüt yok. Asıl hedefimiz yüzde 40’ın üzerine çıkmak, yüzde 50’nin üzerine çıkmak. İki partili olursa bundan öncekinden çok daha fazlasını alırız. 3 partili olursa milletvekili sayısında geçen seferkine ulaşamayız. İki parti garanti, 3. parti sınavın, mücadelenin içinde olabilir de olamaz da.

Erdoğan’ın tartıştığı çiftçi yine gözaltında
BaŞbakan Erdoğan, Star TV’deki konuşmasında Mersin’de tartıştığı çiftçiyle ilgili soruyu yanıtlarken “Çiftçi falan değil o kişi, tamamen provokatif davrandı” dedi. Çiftçi Mustafa Kemal Öncel ise bu sözler üzerine Mersin’de bir basın toplantısı düzenleyerek Erdoğan’ın kendisine hakaret ettiğini söyledi. Öncel, basın toplantısının ardından Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı


haberturk alintidir