Bakanlığımda Büyükelçi kalmadıGül'den Sezer'e MGK tepkisi

19.07.2007 14:00 Milli Güvenlik Kurulu’nun başına yapılmak istenen atamaların Çankaya Köşkü’nden dönmesine “Bakanlığımda Büyükelçi kalmadı neredeyse" diye tepki gösteren Dışişleri Bakanı Gül, “MGK vekaletle mi gidecek" dedi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, terör örgütü PKK’nın finans kaynaklarından olan Ali Rıza Altun’un Avusturya’da yakalandığı halde Türkiye’ye iade edilmemesine sert tepki gösterdi. Gül, tepkileri Avusturya’nın Ankara Büyükelçisine ilettiklerini, şimdi bu ülkeden bir açıklama beklediklerini söyledi.
PKK’nın finans kaynaklarından biri olan terörist Ali Rıza Altun’un Fransa’da göz altında tutulurken bu ülkeden kaçıp Avusturya’ya gittiğini belirten Dışişleri Bakanı Gül, Altun’un Avusturya’da sahte kimlikle yakalandığını hatırlattı. Altun’un oradan Irak uçağına bindirilip Erbil’e gönderildiğini kaydeden Gül, “Bu inanılmaz bir şey. Bu Avrupa ülkesinin yapabileceği son şey" dedi.
Gül, seçim çalışmasını yürüttüğü Kayseri’de düzenlediği basın toplantısında, “İnterpol tarafından aranıyor, üzerinde sahte kimlik çıkıyor, yani kanunsuz işler yaptığı görüyorlar ondan sonra da apar topar uçağa bindirip Türk vatandaşı olmasına rağmen, Türkiye’ye gönderilmesi gerekirken Irak’a gönderiyor. Avusturya’nın yaptığı büyük bir yanlış ve kabul edilemez" diye konuştu.
Avusturya’nın Ankara Büyükelçisini çağırıp kendisini şiddetli biçimde protesto ettiklerini kaydeden Abdullah Gül, şimdi Avusturya’dan açıklama beklediklerini vurguladı.
Gül, teröristin iadesini şimdi Irak’tan istediklerini, bununla ilgili işlemlerin devam ettiğini söyledi.

“BAKANLIĞIMDA BÜYÜKELÇİ KALMADI"
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’ın Londra Büyükelçiliği’ne atanmasının ardından boşalan koltuğa Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ve Tel Aviv Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu’nun düşünülmesine rağmen bu isimlerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den döndüğünün hatırlatılması üzerine de Gül, “Bakanlığımda büyükelçi kalmadı neredeyse. Böyle kritik bir dönemde MGK’nın başına makamında oturmasını arzu ediyoruz. Bu Hükümet’in değil bütün bir Türkiye’nin meselesi" dedi.
Gül, “Biz herhangi bir parti geçmişi olan birini değil ki... Atina Büyükelçimizden daha değerli başka birini mi bulacağız ya da Başbakanın şimdi ismini verdiği Tel Aviv Büyükelçimiz, bütün Orta Doğu işlerine bakmış, bütün güvenlik meselelerini bilen biri. Kimi önereceğiz? Bakanlığımda herkes birbirinden kıymetlidir, Büyükelçilerimizin hepsi de bu işi en iyi şekilde yapabilecek arkadaşlardır ama çalıştıkları alanlar itibariyle, şimdi kimi yani ne söyleyebiliriz" diye konuştu.
“Bu arkadaşlarımızın hepsi Türkiye’ye büyük bir şeref ve onurla büyük bir başarıyla dünyada temsil etmiş arkadaşlardır. Sivilleştirdiğimiz, başına bir büyükelçiyi getirdiğimiz MGK vekaletle mi gidecek. Ne yapacağız" diyen Gül, sözlerini “Ayrıca beş müsteşar yardımcımızı sayın Cumhurbaşkanı uygun bulmadı ama herhangi bir gerekçe de söylemedi. Yani söyleyebilecek bir şey yok doğrusu" şeklinde tamamladı.

“ABD SORUŞTURMASINDAN YOLSUZLUK ÇIKTI"
Yakalanan teröristlerin üzerinden çıkan bazı silahların Amerikan yapımı olduğunu da hatırlatan Gül, bu konuda başlattıkları girişimin ardından ABD yetkililerin kendilerine “Evet, bunlar Irak ordusuna verdiğimiz silahlar" dediğini söyledi.
Irak ordusunu güçlü hale getirmek için herkesin çalıştığını belirten Gül, “Biz de eğitim veriyoruz. İyi niyetle Irak ordusuna verilen silahlar var. Irak ordusu güçlenecek ülkenin güvenliğini koruyabilir hale gelecek ki oradaki işgal askerleri de geri çekilecek" dedi.
Silahların teröristlerin eline geçtiğini gördüklerini belirten Dışişleri Bakanı Gül, “Bununla ilgili birkaç kez ciddi girişimde bulunduk. Bunun neticesinde ABD’liler de Savunma Bakanlığı içinde bir soruşturma açtıklarını ve maalesef bazı askerlerin de dahil olduğu bazı yolsuzluk olaylarının ortaya çıktığını ve bununla ilgili gerekli işlemlerin yapıldığını söylüyorlar ama bu silahlar Irak ordusuna verilen, nasıl teröristlerin eline geçti, bunu da Iraklılarla konuşuyoruz" diye belirtti.
Irak ordusunun yeni kurulduğu çok güvenilir güvenlik güçleri olmadığının bilindiğini belirten Gül, bazen asker ve polis kıyafetinde Iraklıların bazı katliamlar yaptıklarını gördüklerini söyledi.
Gül, “Orada bir kaos var ve bu kaosun neticesinde (silahlar) para ya da başka sebeplerden sızdırılmış olabilir. Önemli olan kontrol edilmesi bu konuda ABD bize, soruşturma açtıkların söyledi. Bunları takip ediyoruz" dedi.

“SARKOZY NE DERSE DESİN BİZİ İLGİLENDİRMİYOR"
Türkiye’nin Avrupa Birliği reform sürecinin seçimler sonrasında da devam edeceğini de kaydeden Gül, “AB’de Sarkozy ne derse desin o bizi o kadar çok ilgilendirmiyor. Biz müzakerelere başladık. Müzakere Türkiye’nin kendi kendine iş yapması demek. AB ile bir araya gelip bir şey yapmıyoruz. Türkiye iş yapıyor. Türkiye kendisini güçlendiriyor. Bütün sektörlerde kendisini yeniliyor" diye konuştu.
(ANKA) alintidir