TERÖRÜ BİTİREMEZSEM BIRAKIRIMMehmet Ağar, Başbakan'ın 'siyaseti bırakırım' restine karşılık veren ilk lider oldu

19.07.2007 16:26
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Isparta yaptığı "Tek başına iktidar olamayan siyasetten çekilsin" çağrısına aynı meydandan cevap verdi.
Hükümet Meydanı'nda Başbakan Erdoğan'a, "Çekil de kaç okka olduğunu görelim" diyen Ağar, kendisiyle ilgili olarak da "Başbakan olur da 1 yıl içinde terörü bitiremezsem siyaseti bırakırım" açıklamasında bulundu.
Konuşmasında hükümetin yanı sıra CHP ve MHP'ye de yüklenen Ağar, CHP'nin "Cumhuriyet kazanacak" sloganına tepki göstererek "Sanki cumhuriyet sizin zimmetli malınız. Seçimlere cumhuriyet değil siz gireceksiniz." dedi.
DP lideri Mehmet Ağar, Süleyman Demirel ve Erkan Mumcu'nun memleketi Isparta'da seçmenlerin karşısına çıktı.
Sözlerine, "Isparta, bir çocuğun köyünden kalkıp azmiyle, başarısıyla millet tarafından başbakanlığa, cumhurbaşkanlığa taşındığı mübarek topraklardır" diyerek başlayan ve Demirel'e selam gönderen Ağar, Mumcu'dan hiç bahsetmedi.
Ağar, Isparta meydanından muhalefet liderlerine meydan okuyan Başbakan Erdoğan'a cevap verdi. Erdoğan'ın "Tek başımıza iktidar olamazsak, siyaseti bırakırım" sözlerine bir hikayeyle karşılık veren Ağar, "Osmanlı'da sadrazamın (başbakan) biri, 'çekileceğim' deyip duruyormuş. Ordan biri 'çekil de kaç okkasın bir görelim' demiş…" diye konuştu.
Erdoğan'a aynı çağrıyı yapan Ağar, kendi siyasi hayatının sona ermesiyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Başbakan olduğumda 6 içinde terörü kontrol altına alamaz, 1 yıl içerisinde terörü bahsedilmeyen bir konu haline getiremezsem o zaman, başbakan olarak siyaseti bırakırım."
Hükümete 'başörtüsü' konusunda yüklenen DP lideri Ağar, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'taksirat (çokluk) konusunda yaptığı mücadeleyi' fukara çocukları konusunda yapması durumunda şimdi başörtüsü sorununun çözülmüş olacağını ileri sürdü.
Ağar, hükümetin çocuklar için yapılan Kur'an Kurslarını yıktığını iddia etti, ardından da "Bunları ıslah edeceğiz, çünkü bunlar yoldan çıktılar" dedi.
Partisine yönelik 'köyle partisi' eleştirilerine "Biz bundan şeref duyarız" diye karşılık veren DP lideri, ardından terör konusuna geldi.
Başbakan'ın kendi İçişleri Bakanlığı döneminde terörün daha fazla olduğu yönündeki sözlerine "Ben o dönemlerde köyleri mezraları gezerken, sen İstanbul'da balık tutmakla meşguldün. Bir gün gel bunları sana anlatayım." diyerek cevap veren Ağar, iktidara gelmeleri durumunda öncelikli görevlerinin hiçbir gencin askerine, polisine silah çeker hale gelmemesini sağlamak olduğunu söyledi.
Ağar, "Terörle mücadele kimse benimle aşık atmaya kalkmasın. Benim bu konudaki mücadelemin zekatı, bunlara 30 yıl yeter" ifadelerini kullandı. Ağar, "Başbakan Mehmet" sloganlarına da "Allah nasip ederse milletin muhafızlığına bekçiliğine geleceğiz" diyerek karşılık verdi.
Mehmet Ağar, muhalefet partilerine de sert eleştiriler gönderdi. CHP'nin "Cumhuriyet kazanacak, halk kazanacak" sloganına tepki gösteren Ağar, "Cumhuriyet sizin zimmetinizde değil, milletin malıdır ve 1923'te kurulmuştur. Seçime cumhuriyet değil, siz gireceksiniz" diye konuştu. CHP'nin kendisine 'kardeş bir parti' bularak koalisyon hesapları yaptığını belirtirken, bunun bir tezgah olduğunu ve DP'ye karşı tertiplendiğini ileri sürdü.
Mehmet Ağar, konuşmasını bitirirken Ispartalılara "Ruhumu mübarek gül suyuyla yıkadınız" diyerek teşekkür etti.

CHA alintidir