BAĞIMSIZLAR'LA MHP'NİN KAVGASIYLA UĞRAŞACAĞIZErdoğan Meclis'te oluşabilecek yeni tablo ile ilgili konuştu

19.07.2007 17:24
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ben şimdi neden endişe ediyorum biliyor musunuz? Şimdi bu bağımsızlar var ya bunlar bu parlamentoya girecek, öyle gözüküyor. Eğer bu parlamentonun içine bir de MHP girerse, bu parlamentoda ben şimdi nelerin olabileceğini düşünüyorum. Biz bunların kavgalarıyla, birbirleriyle vuruşmalarıyla mı uğraşacağız, Türkiye’ye hizmetle mi uğraşacağız. Çünkü birisi bir başka uç, birisi bir başka uç" dedi.

Erdoğan, partisince Saat Kulesi Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi.
Konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştiren ve "Şimdi bir de ipçiler çıktı" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Vatandaşının üzerine yağlı urgan atılır mı? Bu ne saygısızlıktır.
Bunlar hiç medeniyet diye bir şey görmediler mi? Vatandaşının üzerine ip atıyor. Bölücü başı, terörist Türkiye’ye benim iktidarımda mı geldi?
Senin iktidarında geldi. O zaman idam var mıydı? Vardı ve mahkemeler bölücü başıyla ilgili idam kararını vermiş miydi? Neden uygulamadın? Bak geçen gün savcı Nusret Demiral açıklama yapıyor, ’samimi değilsin’ diyor. Hükümetin ortağıydın, idam etseydin. Koalisyon ortakların eğer böyle diyorsa bıraksaydın koalisyonu. Niye idam etmedin? İp mi bulamadın? Sana millet ip verirdi istediğin kadar ama senin derdin başka. Çünkü sen bir defa ABD’den teslim alırken zaten altına imzayı koydun. Sayın Ecevit, sayın Bahçeli ve sayın Yılmaz, ’idam etmemek suretiyle bize bunu verin’ dediler. Gazetelerde çıktı bu belge. Benim milletimin bunları bilmesi lazım." "MHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum: Türk milleti sokulduğu yerden bir daha sokulmaz. Bu oyuna bir daha gelmeyelim" diye konuşmasını sürdüren Erdoğan, "Bakınız ben şimdi neden endişe ediyorum biliyor musunuz? Şimdi bu bağımsızlar var ya bunlar bu parlamentoya girecek, öyle gözüküyor. Eğer bu parlamentonun içine bir de MHP girerse, bu parlamentoda ben şimdi nelerin olabileceğini düşünüyorum. Biz bunların kavgalarıyla, birbirleriyle vuruşmalarıyla mı uğraşacağız, Türkiye’ye hizmetle mi uğraşacağız. Çünkü birisi bir başka uç, birisi bir başka uç. Bunların bu ülkeye, bu vatana hizmet diye bir derdi yok" diye konuştu.
Devlet Bahçeli’nin 3,5 yıl Başbakan Yardımcılığı yaptığını, 22 bankanın bu dönemde fona devredilerek 40 milyar doların millete ödettirildiğini anlatan Erdoğan, "Sayın Bahçeli, başbakan yardımcısı olarak senin vicdanın hiç sızlamadı mı? Hani sen dürüsttün? Niye vicdanın sızlamadı, niye müdahale etmedin? Diyorum ki aslında Yüce Divan’a gitmesi gerekenlerden bir tanesi de Bahçeli. Bu dönemde bir tane böyle hortumlanıp da fona devredilen banka var mı? Yolsuzluklar bizimle bitti" dedi.

Milliyet / Suat Karabıyık alintidir