Büyük kayıp verebilirdikAfganistan'da ölümle yüz yüze gelen Türk komutan saldırıyı anlattı.

20.07.2007 09:51 “Kabil’in 3 kilometre çıkışında yıkık bir köprü var. Bu yüzden konvoy yavaşladı. Tam o anda intihar bombacısı yaklaştı. Zırhlıların kapısını açamayınca kendini iki aracın ortasında patlattı. Büyük kayıp verebilirdik, Allah korudu”
Afganistan’da önceki gün Vardak kentine doğru yola çıkan 3 araçlık Türk konvoyu saat 08:00’de Pol -i Company Köprüsü üzerinde bir intihar bombacısını saldırısına uğradı. Yol kenarında koşan bombacı, üzerindeki bombayı zırhlı makam aracının yanında patlattı. Patlamada çevrede bulunan bir Afganlı yaralandı. Bombanın patlamasından sonra yol kenarında mevzilenen militanlar Türk konvoyunu çapraz ateşe tuttu. Açılan karşılıklı ateş sonucu özel hareket timine mensup Erol Sarıca ayaklarından vuruldu.
Kapılar kilitliydi
Afganistan’da görev yapan rütbeli bir komutan, Türkiye’deki arkadaşları ile yaptığı görüşmede saldırıya maruz kalan Türk görevlilerinin ölümden döndüğünü belirterek “Allah hepimizi her türlü terör saldırısından korusun” dedi. Türk konvoyunun yaşadığı dehşet anlarıyla ilgili bilgi veren komutan, şunları söyledi:

“Sabah yerel saat ile 07:40 da Vardak Turk PRT’sinde (görev yaptığımız yer) görevli özel harekat konvoyuna intihar saldırısı yapıldı. 2 özel harekât zırhlı aracı ve 1 adet zırhlı makam aracı konvoyu, PRT’nin Dışişleri’nde görevli sivil koordinatörünü Kabil Havaalanı’ndan Vardak’a getirirken Kabil’in 3 km çıkısında yıkılmış köprünün yanından geçiyordu. Köprü yıkık olduğu için tali yol kullanılıyor ve araçlar çok yavaş gitmek zorunda kalıyor. Tam o sırada bir intihar bombacısı yaklaştı.”
Çatılardan taradılar
“Önce en öndeki özel harekât arabasının arka kapısını açmaya çalıştı. Kapıyı açamayınca makam aracının kapısını açmaya çalıştı, kapı kilitli olduğu için onu da açamadı. Sonra 2 aracın ortasında bombayı patlattı. Daha sonra yandaki evlerin çatılarından saldırı ateşi başladı. Çatışma devam ederken cesur polislerimiz makam aracındakileri kendi araçlarına taşıyarak saldırıya karşılık verdiler. Saldırı esnasında bir kurşun zırhlı aracı delerek bir polisimizi ayağından yaralandı.

Saldırıda başka hiç kimseye zarar gelmemiştir. Yaralanan özel harekât polis memuru Erol Sarıca, kampımıza getirilerek ilk müdahalesi yapıldı ve helikopterle Kabil’deki Türk Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı, sağlık durumu gayet iyi. Allah bizi korudu. O saldırıda hiç zayiat vermeden kurtulmak gerçekten bir mucize ve Allah’ın bir koruması. Allah hepimizi her türlü terör saldırısından korusun.”
KURŞUN BOTU DELDİ
Saldırıda bir kurşun zırhlı aracı delerek polis memuru Erol Sarıca’nın ayağına saplandı. Kurşun polis memurun botunu da parçaladı. Kabil’deki Türk Askeri Hastanesi’ne kaldıralan özel harekâtçı polisin durumu iyi.


haberturk alintidir