BBC'de skandal!Skandal üzerine kanaldaki bütün yarışma programları durduruldu.

20.07.2007 10:50 İngiliz BBC televizyonu, tarihinin zor günlerinden birini daha yaşıyor... BBC'yi zor durumda bırakan program yapımcılarına büyük cezalar verilecek...
İngiliz BBC televizyonu, telefonla yarışmacı alınan bazı programlardaki aldatmacalar ortaya çıkınca, zor durumda kaldı. Yapılan soruşturmanın ardından, kanaldaki bütün yarışma programları durduruldu. Program yapımcılarını büyük cezalar bekliyor.
BBC, radyo ve televizyon kanallarında yayınlanan yarışma programlarında izleyicilerin bilinçli olarak kandırıldığı itirafının ardından ağır bir krizle karşı karşıya. İddialar üzerine bazı program yapımcıları hakkında açılan soruşturma çarpıcı bir gerçeği de ortaya çıkardı.
Kanal yöneticileri, telefonla yarışmacı alınan 6 programda izleyicilerin kandırıldığını, yarışmaları sahte isimlerin kazandığını açıkladı.
Yarışma programlarındaki aldatmacanın pek çok şekilde yapıldığı belirtiliyor. Soruşturmaya göre, bazı yarışmalarda, telefonla katılanlar izleyicilerden değil program ekibinden seçilirken, bazılarındaysa stüdyodaki izleyiciler büyük ödülü kazanmış gibi gösterildi.
Yarışmalardaki aldatmacayı, "kabul edilemez" bir durum olarak nitelendiren BBC Genel Müdürü Mark Thompson, yapımcıların ağır bedel ödeyeceğini açıkladı.
Bazı program yapımcılarının görevden uzaklaştırılması bekleniyor. Bütün yarışma programlarını durduran BBC, yapımcılarını etik yayıncılık hakkında bir eğitimden de geçirmeyi planlıyor.

MİLLİYET alintidir