Türk askeri heyeti Macaristan'da
12:24
Türkiye ile Macaristan silahlı kuvvetleri arasındaki Aile Değişim Programı çerçevesinde Tuğgeneral Ali Akdoğan başkanlığında 7 subay ve 3 astsubaydan oluşan bir askeri heyet Budapeşte'ye geldi.

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Zorlu Topaloğlu tarafından karşılanan askeri heyet ile aileleri, bugün ilk olarak başkent Budapeşte'deki Türk Şehitliğini ziyaret etti.

Macaristan Savunma Bakanlığının askeri bandosunun da hazır bulunduğu törende, iki ülke milli marşları çalındı. Saygı duruşundan sonra Tuğgeneral Ali Akdoğan anıta çelenk koydu. Anıt önünde çektirilen hatıra fotoğrafının ardından, 480 Türk şehidi için dua edildi.

Tuğgeneral Akdoğan, Macaristan ziyareti hakkında heyetlerinin Zigetvar, Peç, Mohaç, Eger, Estergon gibi Türk tarihinde büyük önem taşıyan şehirleri ziyaret edeceğini belirterek, şunları söyledi:

''Dost ve kardeş ülke Macaristan'da bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. 10 gün kalacağımız Macaristan'da, iki ülke askeri ilişkilerinin daha da gelişmesine katkıda bulunmak amacındayız.'' Türk askeri heyetinin Macaristan ziyareti 29 temmuzda sona erecek.

(AA)
sabah alintidir