Başbakan Erdoğan, Ürdün’de genç Arap liderlerine seslendi: Komşumuz Irak’ta devam eden yangın sönmedikçe evlerimizde rahat uyuyamayız, uyumamalıyız
27.11.2006

Başbakan Erdoğan, dün, Ölü Deniz kenarındaki Kral Hüseyin Kongre Merkezi’nde düzenlenen Genç Arap Liderleri Forumu’nda bir konuşma yaptı. Konuşmasına “Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla” diyerek başlayan Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

* Bugün kendinden farklı gördüğü herkesi, her inancı, her kültürü ’öteki’olarak tanımlayan zihniyetler, dünyayı içinden çıkılmaz bir krize doğru sürüklemektedir. Bunu, İslam dünyası ile Batı’nın birbirine bakışlarında belirgin biçimde görüyoruz. Her iki tarafta da aşırı uçlar bu önyargıları, bu nefreti, bu hoşgörüsüzlüğü sorumsuzca istismar ediyorlar. Hayata ve dünyaya korkularımızla değil, umutlarımızı egemen kılmak için ortak akıl ve sağduyuyu hiç vakit kaybetmeden harekete geçirmemiz gerekiyor.

* Hepimizi derinden üzen çatışma ve krizler bu salonun (Kral Hüseyin Konferans Salonu) sadece bir kaç yüz kilometre etrafında olanca hızıyla devam ediyor. Ortak komşumuz Irak’ta günde ortalama 50-60-70 kişinin öldüğüne dair haberler artık gazetelerin başlıklarından hiçbir zaman düşmüyor. Bunlar bizi üzüyor. Irak’ın bir kardeş kavgasına sürüklenmiş olması çok acıdır. Ben diyorum ki, zengin doğal kaynaklara, verimli topraklara ve yetişmiş insan gücüne sahip bir ülkenin bu kadar kısa bir süre içinde bir çıkmaza doğru sürüklenmesine seyirci kalamayız, kalmamalıyız. Bir medeniyetin gözlerimizin önünde yok olmasına izin vermemeliyiz. Komşumuzda devam eden bu yangın sönmedikçe evlerimizde rahat uyuyamayız, uyumamalıyız. Biz Iraklı kardeşlerimizin birbirleriyle çatışmak yerine bir an önce ülkelerinin müreffeh geleceği için el ele vermeleri gerektiğine inanıyoruz. Filistin halkının adeta açık bir hapishanede yaşamasına müsaade etmemeliyiz diye düşünüyorum. Ortadoğu’da 3 iç savaşın çıkma olasılığı var

Kral Abdullah, Ortadoğu’da sorunların Irak’ı aşma ve bölgede üç iç savaşın çıkma olasılığının bulunduğunu söyledi
Ürdün Kralı Abdullah, Amerikan ABC televizyonunda yayınlanan “This Week” programında, Irak ve Lübnan’daki kargaşa ile süregelen İsrail-Filistin sorununa değindi. Kral Abdullah, uluslararası toplum olarak ileriye doğru “gerçekten çok güçlü” bir adım atmak zorunda olduklarını, Ortadoğu’da muhtemelen 2007 yılında ortaya çıkmasından endişe ettiği bu büyük krizi engellediklerinden emin olmaları gerektiğini söyledi. Ürdün’ün başkenti Amman’da bu hafta ABD Başkanı George Bush ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin katılımıyla yapılacak zirvenin, Irak’ı iç savaşa sürükleyebilecek mezhep çatışmalarını azaltacağından umutlu olduğunu belirten Kral Abdullah, El Maliki’nin Irak’taki farklı mezhepleri nasıl bir arada tutacağı konusunda fikirleri olmasını ümit ettiğini, çünkü ülkedeki gelişmelerin kontrolden çıkmaya başladığına tanık olduklarını söyledi.

Abdullah, Irak’ta tüm tarafları bugün ve yarın bir araya getirecek bir plana ihtiyaç duyulduğunu, Amerikalıların Irak’taki durumu Orta Doğu’nun başlıca sorunu olarak değerlendirmelerini doğal karşıladığını söyledi.Kral Abdullah, İsrail-Filistin sorunuyla ilgili olarak da bölgede yakın zamanda gerginliği azaltacak bir şey yapılmazsa, İsrail’in yanında bağımsız bir Filistin devleti kurulması yönündeki çözümünün daha az muhtemel olacağını belirterek, Amman’daki zirvede Lübnan’da son günlerde yaşanan gelişmelerin de ele alınacağını kaydetti.