Eski MB Başkanı'nın cezası onandıYargıtay, eski Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel'in 'görevini kötüye kullanmak' suçundan aldığı mahkumiyeti onadı.

Gazi Erçel, devalüasyon öncesinde Merkez Bankası rezervinden 5 milyar dolar satılması ve kendi Türk lirası hesabını dövize geçirmesiyle ilgili davada, 11 ay 20 gün hapis cezası almıştı.

"Görevini kötüye kullanmak" suçlamasından verilen ceza bin 536 YTL para cezasına çevrilmişti.

Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, kararın bozulması için temyize giden Gazi Erçel'in talebini redderek yerel mahkemenin kararını onadı.

Davanın iddianamesinde, dalgalı kura geçilen 22 Şubat 2001'den birkaç gün önce bankalara 5 milyar 188 milyon 900 bin ABD ooları satıldığı ve Erçel'in Türk Lirası'ndaki 52 milyar liralık hesabını dolara çevirdiği belirtiliyordu.

Erçel'in dalgalı kura geçileceğini yakınlarına bildirdiği ve menfaat sağlamalarına neden olduğu da ileri sürülen iddianamede, eski Merkez Bankası Başkanı'nın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'görevi kötüye kullanma' fiilini düzenleyen 240 ve suçun tekrarında cezada yarı oranında artırım öngören 80'inci maddelerine göre, dört buçuk yıla kadar hapsi isteniyordu.

gazetevatan alintidir