Askerleri solladı, birinci oldu!

SAREM mezuniyet töreninde, tüm gözler Zeynep Durukan’ın üzerindeydi.

ÖNCEKİ gün yapılan Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (SAREM) mezuniyet töreninde, tüm gözler Zeynep Durukan’ın üzerindeydi. Büyükanıt Paşa ile Cumhurbaşkanı Sezer’in de elini sıktığı Durukan, okuldaki 5 sivil öğrenciden biriydi ve askerleri sollayarak yüksek lisansı birincilikle bitirdi. Aynı zamanda Kanaltürk’ün muhabiri. Zeynep Durukan henüz 24 yaşında. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu. SAREM’de de Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek lisans diploması aldı. Terör konulu bitirme tezi de oy birliğiyle kabul edildi.

’İlk 3 gün korktum’

1980 öncesi CHP milletvekillerinden Kenan Durukan’ın da torunu olan Türkiye’nin diplomalı genç terör uzmanı Zeynep Durukan duygularını VATAN’a anlattı: “Babamın tavsiyesiyle Harp Akademileri’ne başvurdum. Çok zorlu bir mülakattı. Yaklaşık yüz kişi arasından birincilikle mülakatı kazandım. Sadece 5’i sivil 10 kişi programa kabul edilmişti. Harp Akademileri’ndeki ilk üç gün bir korku yaşadım. Her tarafta üniformalı insanlar vardı. Yüzde 98’i erkekti. Ve biz 2 kızdık. Herkes bana bakıyormuş gibi hissettim. Ama kısa sürede orası yuvam oldu. Onlar bize de abi gibi davrandılar, kucaklayıp, kolladılar.”

Kot giydiğim de oldu...

“Kıyafetimize çok karışmadılar ama kot giymememizin daha doğru olacağını söylediler. Biz de çoğu zaman buna uyduk. Kot giydiğimiz de oldu. O günlerde ise pek ortada görünmemeye çalıştık açıkçası.”

Haber: Yusuf DEMİR

vatan alintidir