Tren durmaz ama yavaşlar28 Kasım 2006 AB dönem başkanı Finlandiya’nın Kıbrıs’ta havaalanları ve limanlar sorununu çözme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomioja, dün Türk ve Rum dışişleri bakanları ile görüşmesinden sonra "Bu işte sona gelindi" dedi. Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde bir tren kazası olabileceğini söyleyen AB Komisyonu üyesi Rehn ise "Bundan sonra tren yavaşlar ama durmaz" diye konuştu.

AVRUPA Birliği dönem başkanı Finlandiya, Kıbrıs konusunda taraflar arasında yürütülen görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn, sarf edilen çabanın boşa gitmediğini belirterek, "Biz sözümüzü tutarak, Türkiye’ye verilen AB perspektifini sürdürmeliyiz. Komisyon’a göre müzakereler durdurulamaz. Tren yavaşlar, ancak durmaz" dedi. Kıbrıs sorunu nedeniyle Türkiye’nin müzakere sürecinde aralık ayında bir tren kazası olabileceği sözü de Olli Rehn’e aitti.

Avrupa-Akdeniz Süreci (Euromed) toplantısına katılmak üzere Finlandiya’nın Tampere kentinde bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ayrı ayrı görüşmeler yapan Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, görüşmelerin devamı için herhangi bir zeminin mevcut olmadığını belirtti.

Tuomioja, "Tüm taraflar görüşmelerde yapıcı oldu, ama bu aşamada sonuca gelindi" diye konuştu. AB Komisyonu ile birlikte Türkiye’nin katılım müzakerelerinin devamının nasıl ele alınacağına ilişkin karar hakkında çalışacaklarını belirten Tuomioja, Genel İşler Konseyi’nin kararını 11 aralıkta vereceğini söyledi. Tuomioja, "Türkiye hala bir aday ülkedir. Üye ülkelerle danışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

SOMON ASİL BALIKTIR

Olli Rehn ise, Helsinki’de katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Fin önerilerinin "gerçekçi ve her iki tarafın da kazanımına yönelik" olduğunu hatırlattı ve "Maalesef sonuç alınamadı" dedi. Rehn, bir Fin atasözünü hatırlatarak, "Somon, öyle asil bir balıktır ki, yakalanamazsa bile avlanmaya değer" dedi ve çözüme yönelik çabaların boşa gitmeyeceğini söyledi.

AB Komisyonu’nun tavsiyesinin, en fazla altı başlıkta müzakerelerin durdurulması yönünde olabileceği, 25 başlık konusunda da "açılış, kapanış kriterlerini" duyurması bekleniyor. AB Komisyonu ayrıca, KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılmasını da talep edecek. Ayrıca, taraflara BM nezdinde görüşmelere başlanması yönünde çağrı yapacak.

Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın önerdiği Kıbrıs planının başarısızlıkla sonuçlanmasıyla ilgili olarak, "Bu çalışmaların daha düşük yoğunluklu gideceği anlamına gelmez" değerlendirmesini yaptı.