’Acar’ kahramanlar
Orman Bakanı Osman Pepe’nin "Acarlar’ın silahlı adamları orman görevlilerini tehdit etti" iddiasıyla patlak veren Acaristanbul Skandalı’nın kahramanları arasında emekli generaller, eski valiler, emekli polis müdürleri, orman mühendisleri var. İşte isim isim ’Acar’ kahramanlar.

İsmet Acar:
Orman Bakanı Osman Pepe’nin "Acarlar’ın silahlı adamları orman görevlilerini tehdit etti" demesiyle tüm gözler üzerine çevrilen Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı. Bakan’ın iddialarının gerçek dışı olduğunu savunan Acar, yasal kurallar içerisinde çalıştıklarını savundu. Acar, incelemeye gelen orman müdürlüğü ekiplerine silah çektikleri iddialarına da, "Öyle bir şey olması mümkün değil. Gerçekle alakası yok. Olsa, bu devletin jandarması, polisi var. Gerekeni yapıp savcılığa intikal ettirirlerdi" dedi.

Erdal Acar: Müteahhit İsmet Acar’ın tek oğlu. Beşiktaş Spor Kulübü’nün eski yöneticilerinden. Magazin dünyasının ünlü isimleriyle yaşadığı ilişkiler ve ilişkileri yaşayış tarzıyla magazin dünyasında yer almayı başarıyor.

Ahmet Başer: İsmet Acar’la tanışıklığı Artvin Borçka’da başladı. Ahmet Başer, İsmet Acar’ın doğum yeri Borçka’da Orman İşletme Şefi’ydi. 1988-1990 yıllarında Alemdağ Orman İşletme Şefi olan Başer ile Acar, bazı orman arazilerinin ihalesi sırasında da karşı karşıya geldi. 1997’den itibaren Acar Şirketler Topluluğu ile iş ilişkisine giren Ahmet Başer emekli olduğu 2003 yılından sonra Ac-art firmasında çalışmaya başladı. Ancak daha sonra İsmet Acar’la arası açıldı. Ahmet Başer, 2004 yılında, Sarıyer Acar Sitesi’ndeki evinin İsmet Acar tarafından silah zoruyla alındığını, senet imzalatıldığını, ölümle tehdit edildiğini öne sürüp dava açtı. İsmet Acar ise iddiaları reddetti ve "Onu yolsuzlukta yakaladık. Hapse girmesin diye kimseye duyurmadık. Borcuna karşılık kendi rızasıyla evini bize verdi. Şimdi de provokasyon yapıyor" dedi.

Sabahattin Bulut: Ahmet Başer’in ihbarıyla ortaya çıktı. Başer, 30 Temmuz 2006 tarihli dilekçesiyle Acarkent’te 35 katlı 3 kaçak plaza yapıldığını ihbar edince Orman Bakanlığı’nca oluşturulan 3 kişilik bilirkişi komisyonunun başkanlığına Sabahattin Bulut atandı. Komisyondan Acarlar lehinde rapor çıktı. Rapor hazırlandığında Komisyon Başkanı Orman Yüksek Mühendisi Bulut’un eşi Emel Bulut’un 1998’den itibaren İsmet Acar’ın Acarlar Koleji’nde muhasebe müdürü olarak çalıştığı iddia edildi.

Cahit Atalay: Ahmet Başer’in iddiasına göre, Beykoz’da 5 bin dolarlık aidat ile üye olunan Colessium Kulüp’te düzenlenen yılbaşı partisinde Cumhuriyet Savcısı Cahit Atalay’a Volkswagen Polo otomobil çıkarıldı. İhbar üzerine Atalay’ın görev yeri değiştirildi. Otomobili halen savcının eşi kullanıyor.

Cengiz Ertutkun: Ahmet Başer, Adalet Bakanlığı’na "Acarlar, Beykoz Başsavcısı Cengiz Ertutkun’un oğlunu altı ay İtalya’da okuttu" diye ihbarda bulundu. Ertutkun’un görev yeri değiştirildi.

Cevdet Ünsal: Ahmet Başer’in iddiasına göre, Beykoz Cumhuriyet Savcısı Cevdet Ünal’ın oğlu da Acarlar şirketinde işe alındı. Başer, Bakanlığa verdiği dilekçede, Beykoz Adliyesi’nde Acar ailesi aleyhine karar çıkmadığını iddia etti "Takipsizlik kararları incelensin" dedi.

Köksal Karabay: Acarlar’ın güvenlik işlerini yürütmek için iki yıl önce kurduğu Acarlar Özel Güvenlik A.Ş’de, "Süleymaniye’de askerlerimize çuval geçirme olayı" sırasında Genelkurmay Harekát Daire Başkanlığı’nı yürüten emekli Korgeneral Köksal Karabay’ın da yer aldığı iddia ediliyor. Terfi edemediği için istifa ederek ordudan ayrılan Köksal Karabay’ın İsmet Acar’la birlikte aynı tarihlerde "Mehmetçik Petrol" adıyla akaryakıt pazarlama şirketi kurduğu da iddialar arasında.

Sami Seçkin: Eski Zonguldak ve Batman Valisi Sami Seçkin, Acarkent Villaları’nın sahibi İsmet Acar’a 2003 yılından beri 2 bin YTL aylık karşılığı danışmanlık görevi yapıyor. Seçkin’in mimar eşi Emine Seçkin’de Sarıyer’deki Acarkent Koru Sitesi şantiyelerinde 2002’de mimar olarak çalışmaya başladı. Sami Seçkin halen Acarkent Boğazüstü evlerinde yaklaşık 1 milyon dolar değerinde bir dairede oturuyor ve Çengelköy Konakları’nda ultra lüks tripleks ahşap kaplamalı, 2 salonu, 5 yatak odası ve jakuzili banyosuyla 1 milyon dolar değerinde bir villaya sahip.

Abdullah Yazıcı, Erdal Kuyubaş ve Metin Süer: Özel Harekát Şube Müdürlüğü’nde çalıştıktan sonra VIP ve yakın koruma eğitimi alan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın yakın korumalığını yapan özel eğitimli 3 polis, emekli olduktan sonra işadamı Erdal Acar’ın yanında koruma görevlisi olarak işe başladı.

Gündüz Memişoğlu: Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir döneminin Asayişten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Gündüz Memişoğlu da emekli olduktan sonra Acar’ın şirketlerinde yönetici olarak göreve başladı.