ABD Başkanı Bush, “NATO Zirvesi’nde ana gündem savunma bütçesi olacak. Silah alımı artmalı. Eski silah kullanılarak teröristlerle mücadele edilemez” dedi
28.11.2006

İki yıl önce NATO üyesi olan Letonya bügun 26 hükümet ve devlet başkanını ağırlamaya hazırlanıyor. İki gün boyunca sürecek NATO Zirvesi’ne Afganistan’daki güvenlik sorunun damga vurması bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı zirvede, NATO yönetimi Taliban’la mücadele için ülkeye 2 bin 500 ek asker gönderilmesi için üye ülkelerden destek arayacak. ABD Başkanı George Bush’un zirvedeki ana gündem maddesinin silah satışı olduğu açıklandı. ABD Başkanı Bush da Letonya’ya hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, “Eski silah sistemlerinin yenilenmesi gerekiyor. Yeterli mühimmat olmadan terörizmle mücadele edemeyiz ve dünyanın güvenliğini gerektiği ölçüde sağlayamayız” açıklaması yaptı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Bush’un savunma bütçelerini artırmaları için NATO ülkelerine baskı yapacağını ifade etti.

TÜRK JETLERİ KORUYACAK
NATO Zirvesi nedeniyle Letonya’nın başkenti Riga’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Kamu binaları 2 günlüğüne tatil edildi. Kent trafiğe kapatıldı. 7 bin asker ve polis Riga’ya konuşlandırıldı. NATO üyesi ülkelerden 2 bin 200 asker güvenlik operasyonuna katkı sağlacağı açıklandı. 1 Nisan’dan bu yana Baltık ülkelerinin havasahasını koruyan ve aralarında Türk F-16 jetlerinin de bulunduğu NATO kuvvetleri zirve boyunca Riga’nın havasahasını da koruyor.