İZMİR'DE SICAK TATİLİÖzürlü, hamile ve kronik hasta kamu çalışanları idari izinli sayılacak

24.07.2007 15:37 Gerekli sağlık önlemlerinin de alındığını duyuran Vali Kıraç, vatandaşları zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında trafiğe çıkmamaları konusunda da uyardı.
İzmir’de Çarşamba ve Perşembe günleri hava sıcaklığının artacak olması nedeniyle özürlü, hamile ve kronik hasta kamu çalışanları idari izinli sayılacak.
İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çarşamba ve Perşembe günleri hava sıcaklığının artacak olmasından dolayı açıklanan önlemlere ve kararlara tüm vatandaşların duyarlılık göstermelerini istedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Ege Bölgesi’nde bugünden başlayarak (Salı) hava sıcaklığının son yılların ortalamasının üzerine çıkarak gölgede 41-43 derece olacak. Bazı iç kesimlerde de sıcaklığın 1-2 derece fazla olabileceği, nem oranının ise yüzde 27 dolayında olacağı belirtildi.
Yüksek sıcakların sağlık ve orman yangınları yönünden sakıncalarını göz önüne alan İzmir Valiliği şu önlemleri aldı:

”-25 ve 26 Temmuz 2007 Çarşamba ve Perşembe günleri için kamuda çalışanlardan; özürlü ve hamileler ile kalp, tansiyon, astım, kanser gibi kronik sağlık sorunu olanlar, Daire Müdürlerinin bilgisi dahilinde 'idari izinli' sayılacak.

-Sağlık Müdürlüğü’nce, personel, araç, gereç, nöbetçi sağlık kurum ve kuruluşları uyarıldı, 112 acil servisleri ile ilgili planlama ve düzenlemeler yapılacak.

-Çevre ve Orman Müdürlüğü’nce orman yangınları ile ilgili olarak aldıkları önlemler gözden geçirilerek sürdürülecektir.

-Güvenlik ve trafik hizmetleri açısından, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü, trafik hizmetlerine ağırlık vererek; zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında trafiğe çıkmamaları konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi ve uyarılması sağlanacak."
VATANDAŞLAR DA UYARILDI
Valilikçe alınan önlemlerin yanı sıra vatandaşlar Öğle saatlerinde zorunlu olmadıkça, dışarı çıkmamaları, yine bu saatler arasında (10.00-16.00) denize girmemeleri, ormanlık alanlar, piknik ve mesire yerleri ile otlaklarda ve anızlarda kesinlikle ateş yakılmaması, sigara, kırık cam ve şişelerin bu alanlara atılmaması, enerji nakil hatları ile elektrik trafolarında meydana gelebilecek arızaların önlenmesi için, vatandaşların özellikle klimalarını mümkün olan en düşük seviyede ve kısa süreli çalıştırması gibi konularda uyarıldı.

ANKA
alintidir