Milletvekili seçildiği için cezaevinden tahliye edilen Sebahat Tuncel, Esenler Karabayır Mahallesi Şelale Parkı'nda kendisini karşılayan gruba yaptığı konuşmada, "Ben Kürt halkının insan haklarının, Süryani ve Aleviler'in savunucusu olarak mecliste sizlerin bana verdiği yetkiyle sizleri temsil edeceğim" dedi.

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 9 aydır tutuklu bulunurken İstanbul 3. Bölge'den bağımsız milletvekili seçilen Sebahat Tuncel, cezaevinden tahliye edildikten sonra konvoyla geldiği İstanbul'da coşkuyla karşılandı. Esenler Karabayır'da bir araya gelen Demokratik Toplum Partililer (DTP) Şelale Parkı çevresinde toplandı. Burada İstanbul bağımsız milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Doğan Erbaş da hazır bulundu. Bir konuşma yapan Tuncel, düşünce suçundan mahkum olduğunu söylediği diğer arkadaşlarını da aralarında görmeyi umduğunu dile getirdi. Tuncel, "Şu anda mecliste anayasayı değiştirecek çoğunluğumuz olmasa da yılmadan, ayakta durarak gerekli mücadelemizi yapacağız. Ben Kürt halkının insan haklarının, Süryani ve Aleviler'in savunucusu olarak mecliste sizlerin bana verdiği yetkiyle sizleri temsil edeceğim'' diye konuştu.


Tuncel'in konuşmasından sonra Diyarbakır'dan bağımız milletvekili seçilen Aysel Tuğluk, kalabalık gruba Kürtçe olarak hitap etti. Bu arada, terör örgütü elebaşı lehine slogan atılması dikkat çekti. Alanda polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Kaynak : İHA