205 oyla bir vekil YENİAKP, milletvekili sayısını 341’e çıkardı. Gümrüklerden gelen oylarla Hakkari’den ikinci vekil olarak Abdulmuttalip Özbek seçildi. Birinci sıradan seçilen Rüstem Zeydan, “41 oy farkla ikinci vekilliği garantiledik. Kararı seçim kurulu verecek” dedi.

Hakkari’de 3 vekilden 2’si AKP’li oldu. 22 Temmuz’da sandıktan 29 bin oy alarak tek vekil çıkaran AKP, gümrük oylarının yansımasından sonra ikinci vekili çıkardı. 2004 yerel seçimlerinde Hakkari Belediye Başkanlığı için AKP’den aday olan Özbek, ikinci sıradan milletvekili seçildi. Birinci sıradan milletvekili seçilen Sağlık Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Rüstem Zeydan, VATAN’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Başından beri 41 oyla ikinci milletvekilliği bizde görünüyordu. Ancak tartışma vardı. Gümrüklerden bizim ile 205 oy tahsis edilince, 41 farkla ikinci milletvekilliğini çıkardık. Adayımız Abdulmuttalip Özbek, ikinci vekilimiz oldu. Bağımsız aday Sabahattin Sıvacı seçilememiş oldu. Yine de itirazlar var. Kararı seçim kurulu verecek. 341. milletvekili Hakkari’den olacak. Meclis Başkanlığı nedeniyle partimizden bir milletvekili eksilecekti. Göndereceğimiz ikinci vekille bunu telafi edeceğiz.”


vatan alintidir