20 bin tavuk telef oldu
MERSİN (İHA) - Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Beylice köyünde bulunan 15 çiftlikte, 13 saat süren elektrik kesintisi nedeniyle 20 bin tavuk sıcaktan telef oldu.
Beylice köyünde dün 09.00 ile 22.00 saatleri arasında yaşanan elektrik kesintisi, köyde bulunan 15 tavuk çiftliğinde büyük zarara yol açtı. Kesimlerine 2 gün kalan 20 bin tavuk, çiftliklerin fanlarının çalışmaması nedeniyle sıcaktan telef oldu. Köyde, tavuk üreticilerinin zararının yaklaşık 100 bin YTL olduğu öğrenildi.


Köyde devamlı elektrik kesintisi yaşandığını belirten çiftlik sahibi Mehmet Tosun, kesintilerin kısa sürede giderildiğini, ancak dün yaşanan arızanın 13 saat sürmesi üzerine çiftliğindeki 11 bin tavuktan 5 bininin telef olduğunu söyledi. Tosun, "Durumu TEDAŞ yetkililerine defalarca bildirmemize rağmen, bir eleman gönderdiler. Bir eleman arızayı ancak 13 saatte giderebildi. Havaların aşırı sıcak olması nedeniyle çiftlikte bulunan 11 bin tavuktan 5 bini telef oldu. 2 gün sonra kesime gidecekti. Zararımız çok büyük. Emeklerimiz boşa gitti" dedi.

Nazif Çaputlu adlı üretici ise, çiftliğindeki 5 bin 500 tavuktan 3 bininin telef olduğunu ifade etti.
Bu arada, çiftlik sahipleri telef olan tavukları traktörlere yükleyip boş bir araziye gömerek imha ederken, İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin bugün Beylice köyünde inceleme yapacağı ve zarar tespitinde bulunacağı belirtildi.
mynet haber