DTP’nin ihtiyaç duyduğu vekillerDTP’nin desteğiyle seçilen bağımsız adayların yemin töreninden sonra DTP’ye üye olacakları belirtildi. Ancak daha önce Hakkari’den 2 milletvekili çıkarmayı uman DTP, Selahattin Suğvacı’nın gümrüklerden gelen oyların hesaba katılmasıyla seçilememesi ve Hakkari’den seçilen Hamit Geylani’nin siyasi yasaklı olması nedeniyle grup kurma konusunda sıkıntı yaşamaya başladı. DTP, grup kurabilmek için partili 19 vekilin yanı sıra SDP’li Akın Birdal ve ÖDP’li Ufuk Uras’tan birinin desteğine muhtaç duruma geldi.

ÖDP Genel Başkanlığı’ndan ayrılarak seçime bağımsız olarak giren Ufuk Uras’ın DTP’ye katılmasının beklenmediği, yeniden ÖDP Genel Başkanlığı görevine döneceği bildiriliyor. Birdal’ın ise DTP’ye grup kuracak sayıyı sağlaması için girmesi bekleniyor.

Bu iki isimden birinin destek vermesi halinde DTP grup kurabilecek, ancak 20 kişiyle kurulacak grup hep diken üstünde olacak. Ölüm, istifa, dokunulmazlığın kaldırılması ve mahkumiyet gibi bir olasılığın gerçekleşmesi DTP’nin grubunun düşmesine neden olabilecek.

Haber: Kemal GÖKTAŞ

vatan alintidir