Gül'e veto!

Zeki Sezer: Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemeyiz

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Cumhurbaşkanı adayının toplumun büyük kesiminin kabul edebileceği birisi olması gerektiğini belirterek, siyaseti normalleştirecek bir aday üzerinde uzlaşılması taleplerini sürdüreceklerini söyledi.

Dışarıdan bir aday üzerinde de uzlaşılabileceğini ifade eden Sezer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığını desteklemeyeceklerini vurguladı.

Sezer, 'Abdullah Gül'ün adaylığını desteklemeyiz. Gül'ün adaylığı toplumu gerdi, Türkiye'yi gerdi' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim gecesi yaptığı konuşmada, uzlaşıdan söz ettiğini anımsatan Sezer, 'Başbakanın, o uzlaşı sözüne uymasını istiyoruz. Uzlaşı, 'benim getirdiğim kişide uzlaşın' demek değildir. Uzlaşı, karşılıklı konuşmalarla ortaya çıkar. AKP alternatif adaylar sunacak mı, sunmayacak mı, onu göreceğiz' diye konuştu.

-'AYRILMA, YEMİNDEN SONRA OLABİLİR'-
CHP listelerinden milletvekili seçilen DSP'lilerin, CHP'den ne zaman ayrılacakları sorusu üzerine Sezer, milletvekillerinin henüz yemin etmediğini belirterek, 'Yemin edince milletvekili sayılıyorlar, biliyorsunuz. Onu bekliyoruz. Yeminden sonra olabilir. Onu henüz aramızda konuşmadık. Orada bir sorun yok. Ne bizim arkadaşlarımız açısından, ne CHP ile DSP'nin ilişkileri açısından... Çünkü bu baştan konuşulmuş ve kamuoyuna da açıklanmış bir durumdu' dedi.

Sezer, TBMM'de gup kurma yönünde bir çalışmaları olup olmadığı sorusuna karşılık şunları söyledi: 'Daha parlamento yeni kurulacak. Hemen bir transfer çalışmasına girmek doğru bir şey değil. İleride koşullar ne olur, onu bilmiyorum. Ama biz 13 kişiyle de 130 kişilik çalışacağız. Söylemek istediğim, kastettiğim bu. İyi bir muhalefet partisi olacağız. Türkiye'nin önüne proje koyacağız, uzlaşıdan yana ve kararlı olacağız. Bunu tutarlılığımızdan vazgeçmeden, ödün vermeden yapacağız. Doğru yapılanları alkışlayıp, destek olacağız. Türkiye'nin, Türk insanının aleyhine, zararına olduğunu düşündüğümüz konularda en ciddi muhalefeti yapacağız. Bazen yapılan muhalefetin etkisi, sayıları aşar.'


Haber: AA

vatan alintidir