SİYASET FUTBOLA RESMEN EL KOYDU...

Dergide yer alan 13 sayfalık 'şike dosyası' başlıklı haberde, öncelikli olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun Samsunspor-Ankaragücü maçıyla ilgili incelemesini yetersiz bulan Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun bu dosyaya el koyduğu iddia edildi. Haberde ayrıca, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun delil yetersizliğinden bir cezai işleme gerek duyulmayarak kapanan bu dosyayla ilgili olarak iki müfettişini görevlendirdiği ve soruşturma başlattığına yer verildi.


Ankaragücü-Samsunspor maçıyla ilgili şike iddiasını ortaya atan Samsunspor eski Başkanı Adnan Ölmez de, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun bu konuda inceleme başlatmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, "Bu olayda belge, bilgi, her şey somut bir şekilde ortada. Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan bu konuyla ilgili radikal bir karar bekliyorum. Umarım Başbakanlık'tan daha sağlıklı ve doğru bir karar çıkacaktır" dedi.


Dergide yer alan haberde ayrıca şike iddialarının yer aldığı Samsunspor-Ankaragücü maçıyla ilgili inceleme komisyonunun federasyona verdiği rapora yer verildi. Yer alan haberde federasyona verilen inceleme komisyonunun raporundaki birkaç cümle şöyle sıralandı:


"Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kemal Ünsal'ın gerçekleşmediğini söylediği bu görüşmenin gerçekleştiği kanaatine ulaşılmıştır. Gerçekleştiği ortaya çıkan bu görüşmenin içeriği yan deliller, hayat tecrübesi ve çıkarsamalar yoluyla bulunabilir. Adnan Ölmez'in söz konusu görüşmenin varlığı konusunda gerçeği söylediği; Mehmet Kemal Ünsal'ın görüşmenin varlığı konusunda gerçekleri söylemediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu konudaki yan deliller Adnan Ölmez'in açıklamalarını destekler niteliktedir."İNCELEME KOMİSYONU BAŞKANI TOKATLI'DAN İTİRAFLAR


Şike iddialarının yer aldığı Samsunspor-Ankaragücü maçının dosyasını inceleyen Komisyonun Başkanı Yılmaz Tokatlı da, Futbol Extra Dergisi'ne verdiği röportajında ilginç itiraflarda bulundu. Tokatlı'ya göre şike iddialarının sahibi Adnan Ölmez'in söylediklerinin inandırıcı olması, Mehmet Kemal Ünsal, Bülent Yavuz ve otel müdürünün ifadelerinin inandırıcı olmaması Futbol Federasyonunun bu raporla ilgili "delil yetersizliğinden bir cezai işleme gerek yoktur" kararını düşündürmeye başlattı.


Samsunspor'un eski Başkanı Adnan Ölmez'in "Federasyon yöneticisi Mehmet Kemal Ünsal, Ankaragücü ile oynayacağımız maç için bize şike teklifinde bulundu" sözlerinin ardından Futbol Federasyonu'nun oluşturduğu İnceleme Komisyonu'nun Başkanı Yılmaz Tokatlı, federasyonun kararını beğenmedi. Tokatlı, "En azından federasyon yöneticisi Mehmet Kemal Ünsal'ın federasyondan affı gerekirdi. Ben olsam 'Kusura bakma' der onu görevden alırdım. Hem kendisini korur, karizmasını muhafaza eder, federasyon da zor durumda kalmazdı" dedi.


İnceleme komisyonu başkanı Tokatlı, "Siz de bu dosyayı inceledikten sonra nasıl bir kanaat hasıl oldu ?" sorusuna ise, "Tabii bir kanaat hasıl oluyor, ama hukukçu arkadaşlar, 'Görüşün bir belgeye dayanması lazım' diyorlar. O da yok. Ama bazı yan bilgiler var. Mehmet Kemal Ünsal'ın Samsunspor maçı için Samsun'a gitmesi, paralar teklif etmesi, futbolcularla konuşmak istemesi. Tabii bunlar bir yerde bir takım satın almalara bağlı olduğunu gösteriyor. Bunların hepsi bir görüş olarak ortaya çıkıyor tabii. Ama belgeli olarak önümüze bir şey çıkmadığı için hukuki yönden 'Evet, yapılmıştır' diyemiyoruz. Kanaate dayalı şike kararı da kanunda yok. Ne yapabilirsiniz ki? Biz futbolun güzelliği, federasyonun kendi onuru ve kişinin kendi onuru bakımından yetkinin federasyona ait olduğunu ifade ettik ve raporu o şekilde verdik. Federasyon da kendi takdirini kullandı ve kararını verdi. Bana göre Yönetim Kurulu'nda yer alan bu arkadaşın (Mehmet Kemal Ünsal) böyle itham altında kaldıktan sonra o görevde kalması doğru olmaz. Hem kendisi bakımından hem de federasyonun menfaati bakımından ayrılmasında yarar vardır" diye konuştu."ŞİKE VE TEŞVİK KONULARINDA EN UFAK ŞÜPHEDE DAHİ NETİCEYE GİTMEK LAZIM"


Tokatlı, "Peki eğer kanaatle şike kararı veriliyor olsaydı, sizin kararınız ne olurdu ?" sorusuna da, "Her ne kadar belge yoksa da, ortaya konan iddialar çerçevesinde böyle bir teklifin oluşmuş olabileceği kanaatini tetikler yönde. Evet bende bu teklifin yapıldığı kanaati oluştu. Sonuçta ne olurdu. Kişiye raci olurdu. Bu rapor çerçevesinde dosya da Şike Tahkik Komisyonu'na giderdi. Şike Tahkik Komisyonu ona göre karar verirdi. Federasyona tavsiyede bulunurdu. Bu dosya konusunda böyle bir kanaat hasıl olmuştur, bu çerçevede bu dosyanın tekrar Şike Tahkik Kurulu'na gidip orada incelenmesini istenebilir" ifadelerini kullandı.


"Kanaatle karar verilebilir mi?" sorusuna Yılmaz Tokatlı, "Olabilir, ben olsam verirdim. Ama hukukçu arkadaşlar olayı delillerle ele alıyorlar. Çünkü ben de Mehmet Kemal Ünsal'ın bu teklifi yaptı kanaati hasıl oldu, şahsen. Evet, görünen o ki Mehmet Kemal Ünsal bu teklifi yapmış. Bende bu kanaat hasıl oldu. Şahsi görüşüm bu işlerde kanaatin geçerli olmasını şikeyi önleyici bir tedbirdir. Bence bu tür şike ve teşvik konularında en ufak şüphede dahi neticeye gitmek lazım" diye konuştu.