Kuzey Atlantik İşbirliği Teşkilatı (NATO) üyesi 26 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek olan Riga zirvesi, İttifak üyeleri arasında uzlaşma sağlayarak, “gelecek belirlemek” hedefiyle Letonya’da başladı
29.11.2006

Türkiye’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından temsil edileceği zirvede, NATO’nun geleceği masaya yatırılacak. Zirvenin en önemli kararı ise NATO’nun 10-15 yıl boyunca izleyeceği stratejiye temel oluşturacak “Kapsamlı Siyasi Yönerge” belgesi olacak.

Bugün kamuoyuna duyurulacak belgede ittifaka yönelik tehditler arasında “istikrarsız bazı ülkeler”, “bölgesel çatışma ve krizler”, “konvansiyonel silahların yayılması” gibi unsurlar da sıralanıyor. Bu tehditlere karşı NATO’nun nükleer ve konvansiyonel silahlarını hazır bulundurması gereği belirtiliyor. Böylece oluşabilecek çatışmalarda NATO’nun gerekirse nükleer güç kullanabilmesinin de önü açılıyor.

Acil müdahale gücünün komutası Türkiye’de
Müttefikler arasında sağlanan uzlaşma 25 bin kadar askerle “tam operasyonel” olması öngörülen bir acil müdahale gücünü (NRF) öngörüyor. İttifak üyesi ülkelerin kara, deniz ve hava kuvvetlerinden oluşan NRF, kriz halinde 15-30 günde harekete geçebilecek yetenekte olacak. Bu gücün Kara Kuvvetleri Komutanlığını 2007’den itibaren 6 ay Türkiye yürütecek.