Kuran'ı tuvalete attı, tutuklandıABD'de Kuran-ı Kerim'i tuvalete atan genç, 'dini nefret uyandırma' suçundan tutuklandı.

28.07.2007 20:58 New York’ta Pace Üniversitesi tuvaletlerine Kur’an-ı Kerim atan Stanislav Shmulevich ‘dini nefret uyandırma’ suçunu işlemekten dolayı Cuma günü tutuklandı.
Üniversitenin Manhattan kampüsünde önce bir öğretmen tarafından 13 Ekim’de tuvalete atılmış Kur’an-ı Kerim bulundu. 21 Kasım’da da bir öğrenci tarafından yine tuvalete atılmış Kur’an- Kerim bulundu.
Bu iki olaydan sonra Müslümanlar Pace Üniversitesini ciddi önlemler alması için çağrıda bulundu.
Üniversite ise öğrencilerini daha duyarlı olmaları için eğitim vereceğini söyledi. Ancak Müslümanlar üniversite yönetimini bu iki olay için hiçbir şey yapmamakla suçlamaya devam ettiler.
Pace Üniversitesi olayı önce kutsala karşı işlenmiş bir ‘saygısızlık’ olarak niteledi. Fakat Müslümanların baskıları üzerine polise suç duyurusunda bulundu.
Bu iki olaydan başka benzer olayların da daha önce olduğu ortaya çıktı. Üniversite kütüphanesinin tuvaletinde ve öğrenci yurdunun bir banyosunda yine atılmış Kur’an-ı Kerim bulundu.
Newsweek’in 2005 yılında çıkan bir sayısında bunlara benzer olayların Amerikan askerlerinin Guantanamo Hapishanesi’nde yaptığı ortaya çıkmıştı.

haberturk alintidir