Adapazarı'nda fidye almak amacıyla kaçırdıkları iş adamını öldürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan 1'i kadın 5 kişi, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.
5 Mayıs 2007 tarihinde 200 bin YTL fidye almak amacıyla kaçırdıkları iş adamı Mehmet Emin Aydıntepe'yi öldürdükleri ileri sürülen Mustafa G. (25), Ali T. (26), Recep G. (29), İlyas T. (34) ve Burcu K. (26) isimli kadın, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra "teşekkül halinde suç işlemek, organize suç örgütü oluşturmak, bu örgüte üye olmak, adam kaçırmak, darp, tehdit, gasp, kesici aletle yaralama, canavarca hisle eziyet çektirerek ateşli silahla adam öldürmek, iz delilleri kaybetmek için oto kundaklamak" suçlarından İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Bursa'da bir iş adamını 4 milyon YTL karşılığı kaçırma hazırlığı içinde oldukları belirlenen şahıslarla birlikte 2 tabanca ele geçirilirken, olayı organize ettiği öğrenilen G.A. isimli şahıs ise polis tarafından aranıyor.

Bu arada Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Emniyet Müdürlüğü'nde olayla ilgili basın toplantısı düzenledi. Vali Atak, Aydıntepe olayının faillerinin Bursa'da bir iş adamını 4 milyon YTL karşılığı kaçırma hazırlığı içindeyken yakalandıklarını belirterek, "Hepinizin bildiği gibi 5 Mayıs 2007 tarihinde Sakaryalı iş adamlarımızdan Mehmet Emin Aydıntepe otomobiliyle birlikte aniden ortadan kaybolmuş ve ailesinin birkaç gün kendisinden haber alamaması üzerine Emniyet Müdürlüğümüze başvurarak, bulunması yönünde yardımcı olunmasını istemişlerdir.

Emniyet Müdürlüğümüz o andan itibaren olaya el koymuş, titiz ve yorucu bir çalışma sonucu akla gelebilecek her türlü ihtimal değerlendirilmek suretiyle olay çözüme kavuşturmuştur. Mustafa G. isimli şahıs, Bursa'da bir iş adamını 4 milyon YTL karşılığında kaçırma planları yapmakta iken, Sakarya ve Bursa emniyetinin işbirliğiyle operasyona başlanmış ve kısa süre içinde Mehmet Emin Aydıntepe cinayetine karışan 5 kişi ele geçirilmiştir" dedi.

Aydıntep'e olayının aydınlatılması için teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığını söyleyen Atak, "Olayın çözülmesi için Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na ait ceset arama köpekleriyle birlikte il çapında aramalar yapıldı. Ayrıca otomobilin bulunması için Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterle havadan geniş bir araziyi kapsayan aramalar yapıldı" diye konuştu.

Sakarya'nın huzur ve güvenliğinin bozulmasına müsaade etmeyeceklerini kaydeden Atak, "Sakarya'nın huzur ve güvenini bozmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Huzur en üst seviyede olacaktır. Vatandaşımız rahat bir şekilde hayatını sürdürecektir. Bunun içinde polisimiz dimdik ayaktadır ve olayların üzerine en seri şekilde gidecektir. Suçlularla amansız bir şekilde mücadele edecektir. Bu olayı çözen emniyet personelini tebrik ve takdir ediyorum. Başarılı çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyorum. Huzuru bozacak en ufak olaya bile müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Sakarya Emniyet Müdür Vekili Kemal Yılmaz ise, zanlıların Bursalı bir iş adamını fidye amaçlı kaçırmak istedikleri anda yakalandığını ifade ederek, "İlk olarak İlyas T. isimli şahsı yakaladık. Onun verdiği ifadeler sonrasında Aydıntepe'nin ve otomobilin yerini tespit ettik. Yapılan yer gösterme sonucu ceset ve otomobil bulundu. Firari sanık G.A.'yı arama çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

İHA