Bu cennet yer, mazi olabilir

Avrupa Komisyonu, Polonya'nın koruma altındaki bir doğal alanda yol inşaatına yeninden başlamasını mahkeme yoluyla önlemeye çalışıyor

Başkent Varşova'dan Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye uzanması planlanan yol, birçok ender bitki ve hayvanın yaşadığı Rospuda Vadisi'nden geçiyor.

Polonya yetkilileri, kuşların yuva yapma mevsimi dolayısıyla, yol yapım çalışmalarını askıya almıştı. Ancak Rospuda Vadisi'ndeki çalışmalara 1 Ağustos'ta yeniden başlanması planlanıyor.

Yetkililer, otoyolun doğal çevre üzerinde yaratacağı tahribatın asgari düzeyde olacağını, zira bu yörede normal yol değil, bir viyadük inşa edilmesinin planlandığını söylüyor.

AB Komisyonunun Çevreden Sorumlu Yetkilisi Stavros Dimas'ın sözcüsü Barbara Helfferich, "AB, Avrupa Adalet Divanı'ndan, eşsiz bir doğal bölgede, onarılamaz bir tahribat yaratılmasını önlemek için karar çıkartmasını istiyor" dedi.

AB Komisyonu, Augustow kenti çevresinde inşa edilmesi planlanan 40 km.lik çevre yolunun, sıkı AB çevre yasalarına uygun şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda, Adalet Divanı'ndan karar çıkıncaya kadar, inşaatın askıya alınmasını istiyor.

Augustow kentinden Litvanya sınırına hergün 4500 dolayında ağır taşıt geçiyor.

İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği, Rospuda Vadisi'nden geçecek olan yolun, bu bölgede yaşayan vaşak ve kurtlarla, küresel düzeyde yokolma tehdidi altında olan benekli kartal ve çalı bülbülü topluluklarını tehlikeye atacağını bildirdi. Rospuda Vadisi'nde çok sayıda vaşak, kurt ve ender kuşlar yaşıyor.

AB Komisyonu yetkilileri, Polonya'nın Rospuda Projesi'ni uygulamaya devam etmesi halinde, Varşova'dan Helsinki'ye uzanacak olan Baltık Yolu'nun diğer kesimleri için Birlik fonlarından alacağı yüz milyonlarca Euro'luk kaynağın tehlikeye gireceğini kaydediyorlar.

Rospuda Projesi için AB fonlarından yararlanılmıyor. Ancak Polonya, projenin diğer kesimleri için Brüksel'den yardım alabilmeyi umuyor

Haber: BBC Türkçe