Hollywood sakinleri, güvercin nüfusunu azaltmanın insancıl bir yolunu bulduklarını düşünüyor; doğum kontrol hapları.ABD’nin Los Angeles kentinde, Hollywood’u mesken tutan 5 bin civarında güvercin, semt sakinlerini pes ettirdi. Son yıllarda bölgedeki güvercin nüfusundaki patlama, beraberinde kuş pisliği sorununu, kontrol edilemez boyutlara taşıdı.

Güvercin nüfusunun daha da artmaması için son çare olarak doğum kontrol hapına başvurulacak. ABD Tarım İlacı Düzenleme Departmanı ve ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından ruhsat verilen OvaControl P adlı hap, çatılarda güvercinlerin beslendiği yemekliklere konulacak. İlaç, içerdiği nicarbazin maddesi sayesinde yumurtanın gelişme yeteneğini engelliyor.

Hayvanlara Etik Muamele İnsanları (People for the Ethical Treatment of Animals) temsilcileri, OvoControl P kullanımını tartışmak için harekete geçti; diğer hayvan hakları örgütleri de, elektrik şoku veren kapılar, iğneli çatılar ya da zehirden ise bu metodu destekliyor.

Pilot programın bir yıl içinde etkilerini göstereceği ve güvercin nüfusunu 2012’ye kadar yarıya indireceği tahmin ediliyor.


ntvmsnbc.com alıntıdır