Bu 'esrarengiz' hayvan İngiliz komplosu mu?

Irak'ın güneyindeki Basra'da bir şehir efsanesi hızla yayılıyor

Arap komplo teorisyenlerine göre, fotoğrafta görülen "ayı pençeli, sivri dişli, tuhaf yaratık" İngiliz Ordusu tarafından ülkeye getirildi. Amaçları, sığır sürülerine saldırarak Arapları aç bırakmak.


Irak'ta yerel gazeteler yoluyla yayılan iddiaya göre, resimdeki mahluk "İngiliz malı". İngilizler, askerlerini bu ülkeden çekmeden önce Iraklıları son bir kez "üzmek" istiyor. Uzmanların sıradan bir porsuk olduğunu ve Basra civarında bolca bulunduğunu bildiği hayvan, Iraklı fısıltı gazetesine göre İngiliz komplosu.

Bir çiftçinin, sürüsüne saldıran bir hayvanı öldürüp cep telefonuyla görüntülemesi üzerine hikaye ağızdan ağza yayıldı. Hatta esrarengiz hayvanın, küçük çocukları da öldürdüğü iddia edildi. İngiliz ordusunda "Porsuk Bölüğü" adlı bir birimin var olması, herşeyi "aydınlattı."

Yaşı geçkin Iraklılar, eskiden bölgede "gırta" adlı verilen birçok vahşi porsuk bulunduğunu, Saddam Hüseyin döneminde bataklıkların kurutulmasıyla bunların azaldığını, fakat yine de zaman zaman görülebildiklerini söylüyorlar. Ama hayal gücü daha geniş olan genç Iraklıların bulanık cep telefonu görüntüleri, işgalci İngilizlere karşı nefretle birleşince, komplo teorileri inanılır hale geliyor.

Nitekim İngiliz askerlerinin ırmak kenarlarına yılan yumurtaları attığı, kuduza yakalanan bomba imha köpeklerini halkın içinde serbest bıraktıkları, hatta casus sincaplar kullandıkları da iddia ediliyor.

Komplo teorileri iyice yayılınca, İngiliz ordusu açıklama yapmak zorunda kaldı. Basra'daki İngiliz ordu sözcüsü Binbaşı Mike Shearer, tüm iddiaları reddederek, "Elbette Basra'ya porsuk veya başka bir hayvan salmıyoruz" dedi.
vatan alintidir