İstanbul'da su zammı sinyali!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ'nin belediyeden zam talebi olduğunu açıkladı. Topbaş, ''Belediye Meclisi onaylarsa zam kararı çıkabilir'' dedi. Başkan su kesintilerinin ise çözüm olmadığı görüşünde.

İstanbul su sorununa çözüm arıyor. Büyükşehir Belediyesi'nden her an suya zam kararı çıkabilir. İSKİ zamla, su israfı konusunda caydırıcılık sağlanmasını istiyor.

CNN TÜRK'te yayınlanan Eğrisi Doğrusu programında Taha Akyol'un sorularını yanıtlayan Kadir Topbaş, "Karar Belediye Meclisi'mize bağlı. Meclis uygun görürse, onaylarsa, değerlendirirse böyle birşey çıkabilir" dedi.

Zam sinyali veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, su kesintilerinin ise çözüm olmayacağı görüşünde.

Topbaş, "3 gün su kesebiliriz, 2-3 günde bir su verebiliriz. Ama, o zaman ne yapacaksınız? Vatandaş, 3 gün bütün muslukları açık bırakacak kapları doldurmak için..." diye konuştu.

Topbaş, erozyon nedeniyle derinliği azalan susuz baraj göllerinde, kaba temizlik yapılması için talimat verdiklerini de söyledi.

Kaynak arayışı başladı

Büyükşehir Belediyesi çok fazla su harcanan park ve bahçelere de yeni kaynak arayışında. Daha önce İstanbul'un dereleri arıtılarak deniz dibine deşarj ediliyordu.

Ayamama deresine yapılacak biyolojik arıtma tesisinden çıkacak su, fabrikalarda, park ve bahçelerde kullanılabilecek.

Konuyla ilgili Topbaş, "Günde bin metreküp su denize gidiyor. Bu kadar büyük bir suyu her gün denize deşarj ediyorsunuz. Böylelikle 150 milyon metreküp gibi bir baraj elde etmiş olacağız" dedi.


Haber: CNN TÜRK