ÇOK ÇOCUK YAP, AZ ÖDE...


Hükümetin vergi iadesi yerine getirdiği asgari geçim indirimi kalabalık ailere vergi avantajı getiriyor. Meclis'teki tasarıya göre 7 çocuklu bir aile için asgari ücret vergi dışı bırakılıyor.


'Çok çocuk sahibi olmayı özendiriyor' denilerek eleştirilen tasarı bu haliyle kabul edilmesi durumunda eşini çalıştırmayıp, 7 çocuk sahibi asgari ücretli, vergi ödemekten kurtulacak. Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu da yaptığı açıklamada Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapan tasarı ile 7 çocuklu bir aile için asgari ücretin vergi dışı bırakıldığını söyledi.

Asgari ücretli çalışanın, bu uygulamadan yararlanması için resmi nikah şartı aranacak. Çocukların da anne-babası ile birlikte oturması ve 18 yaşına gelmemiş olması gerekiyor. Eğitimini sürdüren çocuklar için sağlanan kolaylık ile yaş sınırı 25'e çıkarılıyor.


* Asgari geçim indirimi, 1 Ocak 2008'den itibaren elde edilen gelirler için geçerli olacak.
* Asgari geçim indirimi, brüt asgari ücretin yarısı olarak belirlendi.
* Bugünkü asgari ücret üzerinden yıllık 380 YTL vergi iadesi alan bir asgari ücretliye, asgari geçim indirimi ile yıllık 477 YTL katkıda bulunulacak.
* Eşi çalışmayan işçi ve memurlara ayrıca brüt asgari ücretin yüzde 10'u indirim var. Böylece aylık ücreti 47.79 YTL artıyor. 2 çocukla sınırlı olmak üzere de çocuk başına yüzde 7,5 oranında indirim sağlanıyor. Yani bir çocuklu asgari ücretlinin aylık geliri 53.76, 2 çocuklunun ise 59.74 YTL yükseliyor.

* İkiden fazla her çocuk başına da indirim yüzde 5 oranında uygulanacak. Böylece maaş 63.72, 4 çoçuklunun 67.70, 5 çocuklunun ise 68.50 YTL artmış olacak.

* 7 çocuğa sahip asgari ücretlinin gerikinin tamamı vergi dışı kalacak. SSK primi düşüldüğünden aylık ücret artışı 68.50 YTL'de kalmış olacak.

* Ücretlilerin ödeyecekleri gelir vergisi tutarının belirlenmesinde de asgari geçim indirimi uygulanacak.