Türk pilotlara "En tehlikeli kırmızı" unvanıPilotlarımız, en ileri atış ve muharip manevra sistemlerinin denendiği tatbikatı tamamladı.

02.08.2007 10:34 Diğer ülke pilotları tarafından bugüne kadar karşılaşılan “En tehlikeli kırmızı” olarak adlandırılan pilotlarımız, 100’den fazla sorti yaptı
TÜRK pilotları, gerçek şartlarda yapılan dünyanın en ileri atış ve muharip manevra sistemlerinin denendiği eğitim tatbikatını başarıyla tamamladı. Tatbikatta her şey gerçek savaşın bir provasıydı. ABD’nin Alaska Eielson Hava Üssü’nde 12-27 Temmuz tarihlerinde yapılan Red-Flag 2007 Tatbikatı’na katılan Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 107 personel ile 6 F-16 savaş uçağı ve 2 KC-135R tanker uçağı bugün Konya’da olacak. Red Flag Tatbikatı’na, dünyada sadece sayılı hava kuvvetleri davet ediliyor. Türkiye, bu yıl Red Flag’ta “düşman güçler” (kırmızı renkli) tarafındaydı. Diğer ülke pilotları tarafından bugüne kadar karşılaşılan “En tehlikeli kırmızı” olarak adlandırılan pilotlarımız, 100’den fazla sorti yaptı. Yerden havaya ve havadan havaya her türlü silah sisteminin elektronik simülasyonu desteğinde gerçek harp ortamının denendiği harekatta, birliklerin eğitim seviyeleri ve kullandıkları silah sistemlerinin etkinlikleri ölçülüyor.
Eğitime Türkiye’nin yanı sıra ABD, İspanya, Japonya, Moğolistan, Tayland ve NATO hava unsurları fiili olarak; Endonezya, Sri Lanka, Bangladeş ise gözlemci statüsünde katıldı.

haberturk alintidir