Sarkozy, Türkiye'ye engel olamazFransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, Türkiye’nin AB rotasını değiştiremeyeceği öne sürüldü.

02.08.2007 10:51 Avusturyalı Die Presse gazetesi, “Türk seçmeni, seçimleri AKP'nin kazanmasını sağlayarak, Türkiye'nin AB rotasında kalma ihtimalini güçlendirmiş oldu. Bunu Sarkozy de değiştiremez” yorumunu yaptı.
Gazete, “Avrupa'nın boğazdaki zaferi” başlıklı haberinde Türkiye'de 2013 yılına kadar birçok şeyin değişmesi gerektiğini belirterek bu tarihten sonra AB üyesi ülkelerin Türkiye'nin yaptığı reformlara göre birliğe katılımına onay vereceğini belirtti. Haberde şu görüşler dile getirildi:

“Hem ruhani hem de dünyevi güçler, Türkiye'deki seçimleri kazananı onayladı. Vatikan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'sinin başarısını Avrupa adına memnuniyetle karşılayan ilk devletler arasındaydı.”

AB Haber’e göre, gazete, İstanbul'daki Ortodoks Patriğin, daha seçimlerden önce AKP'ye duyduğu sempatiyi gösterdiğini, Bavyera'nın gelecekteki Başbakanı Beckstein de, seçimlerin sonucundan duyduğu memnuniyeti açıkça belli ettiğini kaydetti. Gazete şu ifadeler kullandı:

“İstanbul Borsasındaki kurlar yeni bir rekora ulaştı. Bir an için Türkiye ile Avrupa arasındaki dramatik ilişki Harry Potter masalında olduğu gibi ‘And all was well’ cümlesiyle bitecekmiş gibi göründü. Ama ne Avrupa politikası bir masal, ne de Recep Tayyip Erdoğan Harry Potter.”

Ancak seçimlerin ertesi günü bazılarının, Türkiye'nin yürümesi gereken taşlı yolu hatırlattığını belirten gazete, bu çerçevede “Fransa Cumhurbaşkanı tabii önce seçim galibini kutladı, ama hemen önemli ‘görüş farklılıklarına’ da işaret etti” diye yazdı.

Buna karşın Sarkozy’nin müzakerelerini durdurma planının başarılı olup olmayacağı sorusunu soran gazete, Avusturya’nın tutumuna değinerek şu değerlendirmesini yaptı:

“Türkiye'de Avrupa yolundaki en büyük engellerden biri olarak görülen Avusturya nasıl bir pozisyon almalı?... Avusturya'nın Ankara'daki kültürel dış politikasının güçlendirilmesinden tutun da, Türkiye'deki Avusturya Lisesi mezunlarına verilecek burslara kadar, ikili ilişkilerde yapılacak çok şey var. Ekonomi alanında Türkiye'nin büyümesine katılma fırsatları mevcut. Başbakanın Ankara ve İstanbul'u ziyaret etmesi de fena olmaz.”

Die Presse, Türkiye’nin, 2013 yılına kadar birçok değişiklik yapmak zorunda olduğunu, böylece Avrupa parlamentolarının elde edilen başarılar bazında siyasi kararlara varacaklarını belirterek “Türk seçmeni, seçimleri AKP'nin kazanmasını sağlayarak, Türkiye'nin o zamana kadar AB rotasında kalma ihtimalini güçlendirmiş oldu. Bunu Sarkozy de değiştiremez” yorumunu yaptı.

Hürriyet
alintidir