BLACKSEAFOR'un komutası Türkiye'ye geçiyor

Karadeniz Deniz İş Birliği Görev Grubu'nun (BLACKSEAFOR), komutası, bir yıl süreyle Türkiye'ye geçiyor

Türk Deniz Kuvvetleri, komutayı 6 Ağustos Pazartesi günü Gölcük Deniz Üssü'nde düzenlenecek törenle Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan devralacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, BLACKSEAFOR, Karadeniz'de barış ve istikrarın temini çerçevesinde, bölgesel işbirliği faaliyetlerinin artırılması ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak, Türkiye'nin girişimleri ile Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna'nın katılımıyla 2 Nisan 2001'de kuruldu.

Açıklamada, BLACKSEAFOR'un Ağustos 2007 hareket planına ilişkin de bilgi verildi. 31 Temmuz-21 Ağustos tarihlerini kapsayan faaliyet sırasında Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'daki limanlarda 16 gün, seyir halinde ise 6 gün görev yürütülecek.
Gölcük Limanı ziyareti 1-6 Ağustos, Gölcük-Varna (Bulgaristan) Deniz Safhası 7-9 Ağustos, Varna Liman Ziyareti 10-13 Ağustos, Varna-Köstence (Romanya) Deniz Safhası 14-16 Ağustos, Köstence Liman Ziyareti 17-21 Ağustos günleri arasında gerçekleştirilecek.
Türkiye'nin Salihreis firkateyni ile katılacağı faaliyette, Bulgaristan Smeli firkateyni, Romanya Horia ve Macellariu korvetleri, Rusya Federasyonu Azov tank çıkarma gemisi, Ukrayna Slavutich komuta-kontrol gemisi ile yer alacak.
Faaliyet kapsamında, barış destekleme harekatı, NBC savunma, angajman kuralları ve gemicilik eğitimlerine ilişkin olarak hazırlanan konsept denenecek. Yeni geliştirilen sistem ve kabiliyetler kullanılacak, Karadeniz Uyum Harekatı'na katılan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları ile müşterek eğitimler gerçekleştirilecek.

BLACKSEAFOR'a katılan gemilerin Karadeniz'de bulunan farklı limanlara gerçekleştirecekleri ziyaretlerle ülkeler arasındaki dostluğun pekiştirilmesine ve birlikler arasında karşılıklı bilgi alışverişi yoluyla eğitim seviyesinin geliştirilmesine olumlu katkıda bulunulması hedefleniyor.
Haber: A.A.