2. Erdoğan hükümeti kuruluyorAKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümet kurma çalışmalarına başlıyor. Başbakan Erdoğan bugün saat 11.00’de Çankaya Köşkü’ne çıkacak. Cumhurbaşkanı Sezer, Erdoğan’a 60. hükümeti kurma görevini verecek. Anayasa göre hükümet kurma çalışmalarının 45 gün içinde tamamlanması ve bu süre içinde güvenoyu alması gerekiyor. Aksi takdirde TBMM kendini feshederek yeniden seçime gitmesi gerekecek. Seçimlerden 341 milletvekiliyle çıkan AKP’nin güven oylamasında gerekli olan 276 oy için sıkıntısı bulunmuyor. Kulislerde Erdoğan’ın görevi aldıktan sonra yeni kabine listesini kısa zamanda Cumhurbaşkanı Sezer’e sunacağı ve yeni hükümetin gecikmeden kurulacağı belirtiliyor. Erdoğan, cumartesi gecesi TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine, “Pazartesi günü hükümeti kurma görevini alacağını” söyledi, ancak hükümeti ne zaman kuracağına ilişkin kesin bir tarih vermedi. Başbakan bu yöndeki sorulara, “Görevi alacağız, çalışmalara başlayacağız” yanıtını verdi.

Listesini 3 gün sonra vermişti

Başbakan Erdoğan, milletvekili genel seçimlerinin ertesi günü 23 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Sezer’i ziyaret ederek, 59. Hükümet’in istifasını sunmuştu. Cumhurbaşkanı Sezer, yeni hükümet kuruluncaya kadar 59. Hükümet’in görevini sürdürmesini istemişti.

Sezer, 3 Kasım 2002’de yapılan seçimin ardından 14 Kasım 2002’de Meclis’in and içme töreni ile açılmasından sonra 16 Kasım’da Abdullah Gül’e hükümeti kurma görevi verdi ve Gül 58. hükümeti 18 Kasım’da kurdu.

Siirt seçimlerinin iptal edilmesiyle milletvekili olan Erdoğan ise Sezer tarafından 11 Mart’ta görevlendirildi. Erdoğan 59. hükümeti 14 Mart’ta kurdu.

vatan alintidir