Sarhoş şoförün çarparak öldürdüğü gençlerin cenazesini, arkadaşları gözyaşları ile uğurladı
06 Ağustos 2007 Pazartesi 18:00 İzmir’de, Çeşme Otoyol bağlantısı Uzundere mevkiinde meydana gelen trafik kazasında, alkollü sürücünün motosikletlerine çarpması sonucu hayatını kaybeden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) öğrencileri Yaşar Mete Oymaklı ile kız arkadaşı İrem Uygur’un, dalış eğitmeni oldukları ve dalıştan dönerken kazaya karıştıkları ortaya çıktı.
İzmir Adli Tıp Kurumu’nda otopsi yapılan DEÜ Tarih Bölümü 4. sınıf öğrencisi Yaşar Mete Oymaklı (26) ve Arkeoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi İrem Uygun’un (20) cenazeleri, Mezarlıklar Müdürlüğü'ne götürüldü.
Oymaklı’nın cenazesi Gölcük’ten, Uygun’un cenazesi ise Bodrum’dan gelen yakınlarına teslim edilerek, defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi.
Yakınları ve arkadaşları, Oymaklı ve Uygun’un sualtı sporlarına büyük ilgi duyduklarını, "dalış" eğitimi sırasında tanıştıklarını ve arkadaşlık etmeye başladıklarını belirttiler.
Dalış eğitmenliği sertifikası alan iki gencin, DEÜ’de Sualtı Sporları Topluluğu’nu kurdukları ve burada üniversite öğrencilerine eğitim verdiklerini belirten yakınları, Oymaklı ve asistanlığını yapan Uygun’un Ege-Akdeniz Sualtı Araştırma Projesi (ASAP) kapsamında Karaburun ve Ayvalık’ta dalışlar yaparak, tarihi bulguları kamerayla görüntülediklerini anlattı.
Sualtı tutkunu gençlerin, olay günü de Seferihisar Sığacık’da gün boyunca denize daldıkları, akşam saatlerinde motosikletlerine binerek İzmir’deki evlerine döndükleri bildirildi.
İrem Uygur’un cenazesi, Bodrum’da yerel bir dergi çıkartan babası Yiğit Uygur tarafından alınarak Bodrum’a götürüldü. Yakınlarına teslim edilen Oymaklı’nın cenazesinin de memleketi Gölcük’te toprağa verileceği belirtildi.
İzmir-Çeşme otoban bağlantı yolu Uzundere mevkiinde gece meydana gelen kazada, Mümin İduğ’un kullandığı 35 DUZ 71 plakalı otomobil, önünde seyreden Yaşar Mete Oymaklı idaresindeki 35 DPD 66 plakalı motosiklete çarpmış, motosiklet sürücüsü Yaşar Mete Oymaklı (26), motosikletin arkasında bulunan İrem Uygun (20) ve otomobildeki Baki Yasin olay yerinde hayatını kaybetmişti. Otomobil sürücüsü Mümin İduğ (33) ile araçta bulunan Salih Çadak (32), İrfan Karagöz (64) ve Edip Diri Canoğlu (34) yaralanmıştı.
Otomobil sürücüsü İduğ’un 273 promil alkollü olduğu belirlenmişti.
kaynat:netgazete