Şarapçı sandığı arkadaşları polis çıktı
06 Ağustos 2007 Pazartesi 15:20 Eskişehir'de, 12 gün önce sokak ortasında 7 yerinden bıçaklanarak öldürülen şahsın katil zanlısı olduğu iddia edilen cezaevi firarisi bir kişi, yırtık elbiseler giyip 2 gün sokaklarda dolaşan sarhoş ve mekânsız kişiler kılığındaki sivil polisler tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, 25 Temmuz günü Kumlubel Mahallesi Lise Sokağı'nda İlhan Akdoğan (41) adlı kişinin 7 yerinden bıçaklanarak öldürülmesi olayı ile ilgili araştırma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Ağır Suçlar Bürosu dedektifleri, eşkali belirlenen katil zanlısının yakalanması için ilginç bir yöntem uyguladı. Katil zanlısı olduğu değerlendirilen bir kişinin, çevresindeki şahıslara 4 ay önce cezaevinden çıktığını söylediği bilgisine ulaşan polis ekipleri, Açık Cezaevi'nden tahliye olan ve
firar eden hükümlüler üzerinde geniş çaplı inceleme yaptı. Cezaevinden 4 ay önce firar ettiği tespit edilen "hırsızlık, yağma" suçlarından sabıkası olan ve 13 yıl 9 ay 10 gün hapse hükümlü B.B.'nin (40) katil zanlısı olduğunu tespit eden polisler, mekansız insanların konakladığı 25 metruk yeri sıkı takibe aldı.
Bu arada 2 sivil polis memuru, yırtık elbiseler giyip, ellerine aldıkları şişelerle 2 gün sokaklarda dolaşarak katil zanlısını aradı. Sarhoş ve mekansız rolü oynayan polisler, B.B.'nin kimlik tespitinden 2 gün sonra zanlıyı İsmet İnönü Caddesi'nde saklandığı metruk bir binada kovalamaca sonunda yakaladı.
Gözaltına alınan katil zanlısı B.B.'nin, çocukların bulunduğu parkta içki içerken kendisini uyaran İlhan Akdoğan'ın küfür ve hakaret ettiğini iddia ederek, "Bu zoruma gitti. Arkasından kendisine özür diletmek için gittim. Yine küfredince üzerimdeki bıçakla kendisini bıçakladım. Bisikletini alıp, olay yerinden kaçtım" dediği öğrenildi. B.B. emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.
Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Yardımcısı Yüksel Yıldırım, yaptığı açıklamada, "Arkadaşlarımız 2 gün boyunca şarapçıların yaşadığı yerlerde bimekan takımı insanlar gibi yaşayarak şüpheliyi yakaladı. Kendilerini kutluyoruz" dedi.
Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.
kaynakKTAY ÖZDEN / ESKİŞEHİR / İHA