Şehidin ailesi, tabuta kapandı gözyaşı ile ıslattı
06 Ağustos 2007 Pazartesi 13:20 Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Balaban köyü yakınlarında, teröristlerin yola döşediği uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu şehid düşen Piyade Er Ayhan Güngör, Adana'da düzenlenen törenin ardından gözyaşları arasında toprağa verildi.
Dicle'nin Balaban köyü yakınlarında yola döşenen uzaktan kumandalı mayının teröristlerce patlatılması sonucu şehid olan Piyade Er Ayhan Güngör için Sabancı Merkez Camii'nde tören düzenlendi. Şehit Er Güngör'ün Türk Bayrağı'na sarılı tabutuna sarılan ve isminin Seval olduğu öğrenilen sözlüsü, fenalık geçirdi. Şehidin sözlüsünü anne Hayriye Güngör ve baba Osman Güngör sakinleştirdi.
Cenaze töreninde, şehid erin 2 ay sonra evlenecek olan ikizi Beyhan Güngör de tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Fenalık geçiren Beyhan Güngör'e, tören alanında bulunan sağlık ekibi müdahale etti.
Anne Hayriye Güngör ise, oğlunun tabutuna sarılarak, "Toprak saçlı, sürmeli gözlü, kekliğim, kuzum, yiğidim. Bu kadar milleti topladın, ama üzerinde damatlık yok. Milletin karşısına damatlık giymeden çıkma dedim, ben sana damatlık alırdım. Damat olacakken şehid oldun kınalı kuzum" diye ağıt yaktı. Anne Güngör, şehid oğlunun fotoğrafını öperek gözyaşlarına boğuldu.
Baba Osman Güngör de, "Oğlum sana nasıl kıydılar. Sen onlara hafif geldin, ben gideyim onların hepsini öldüreyim. Bırakın ben oraya gideyim" diyerek feryâd etti. Baba Güngör, daha sonra Türk Bayrağı'nı üzerine astı. Sinir krizi geçiren şehid babasını, Vali İlhan Atış ve 6. Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral İzzet Ocak tesellî etti.
Bu sırada cami avlusunda toplanan kalabalık, bölücü terör örgütü PKK aleyhine sloganlar atarak, terörü tel'în etti.
Daha sonra cenaze namazı kalındı. Şehid erin naaşı, namazın ardından askerlerin omzunda top arabasına konuldu. Şehid erin babası Osman Güngör, mezarlığa hareket eden cenaze aracını Tuğgeneral İzzet Ocak'la birlikte asker selâmı ile uğurladı.
Şehid Er Ayhan Güngör, Asri Mezarlık'taki Şehidlik'te gözyaşları arasında toprağa verildi.
kaynak:FATİH KEÇE - HASAN TOSUN - MEHMET KAYMAK / İHA