Avrupa'dan DTP için ''bilirkişi'' heyeti geliyorAvrupa Konseyi’ne bağlı bir heyet, DTP’li belediye başkanlarına karşı açılan davaları takip etmek için Türkiye’ye bir “bilirkişi heyeti” gönderiyor.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Türkiye’de yerel demokrasi konusunda Ankara ve Diyarbakır’a bir bilirkişi heyeti gönderme kararı aldı. Heyet 6-10 Ağustos tarihleri arasısında Türkiye’de temaslarda bulunacak.

Heyetin, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’deki yerel demokrasiye ilişkin gelişmeleri son birkaç aydır yakından takip ettikleri ve Sur Belediye Başkanı başta olmak üzere DTP’li Belediye Başkanlarına karşı açılan davalardan kaygı duydukları ifade edildi.

GÖZLEMLER RAPOR HALİNE GETİRİLECEK
Türkiye’ye gelecek heyetin başında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkan Yardımcısı Anders Knape’nin bulunduğu, heyette ayrıca Hans Ulrich Stockling, Irina Pereverzeva, Chris Himsworth ve iki sekreterlik üyesinin bulunduğu öğrenildi.

Söz konusu heyetin Ankara ve Diyarbakır’da hükümet yetkilileri, yerel temsilciler ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüşeceği ardından gözlemlerini 17 Eylül’de bir rapor olarak hazırlayacakları kaydedildi.

Haber: (ANKA)