Önce Köşk sonra kabine

Sezer’den dün hükümeti kurma görevini alan Başbakan Erdoğan, “Anayasal takvime dikkat edeceğim” diyerek, yeni kabineyi yeni seçilecek cumhurbaşkanına sunacağı sinyalini verdi

Cumhurbaşkanı Sezer, dün, Başbakan Erdoğan’ı 60. Hükümeti kurmakla görevlendirdi. Sezer’in Erdoğan ile görüşmesi 15 dakika sürdü. Erdoğan, görüşme sonrası Çankaya Köşkü’nden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, “60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni kurmak üzere az önce Sayın Cumhurbaşkanı şahsımı görevlendirmiş bulunuyor. Bu vesileyle anayasal takvim süreci içerisinde önce çalışmalarımızı yaparak yeni Bakanlar Kurulu’nda yer alacak isimleri tespit edip, Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edeceğim” dedi. Erdoğan’ın gazetecilerin, “45 günlük süreyi kullanacak mısınız?” yönündeki sorusuna şöyle yanıt verdi: “Anasayal takvime dikkat edeceğim. Önce cumhurbaşkanı seçilecek, hükümet listesi yeni Cumhurbaşkanı’na sunulacak.”

Başbakan Erdoğan’ın bu açıklaması kulislerde, “Başbakan, yeni kabineyi yeni seçilecek cumhurbaşkanına sunacak” yorumlarına yol açtı.

Anayasa’nın 116. maddesine göre hükümetin kuruluşu için öngörülen 45 günlük süre, seçimle yenilenen Meclis’te Başkanlık Divanı’nın oluşumundan itibaren başlatılıyor. Erdoğan 45 günlük süreyi Köşk açıklamasında işaret ettiği gibi sonuna kadar kullanma yoluna giderse, 60. Hükümet’in listesini yeni cumhurbaşkanına sunabilir. Erdoğan dün Köşk çıkışında gazetecilerin sorularına şu cevapları verdi:

Hükümeti kurmak için 45 gün süreniz var. Kabineyi Sezer’e mi sunacaksınız, yeni cumhurbaşkanının seçilmesini mi bekleyeceksiniz?
Hepsinin ayrı ayrı Anayasal takvimi var. Takvim içinde çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Bu hafta içinde bekleyebilir miyiz?
Söyledim Anayasal takvime dikkat edeceğim.

Hükümetin güven oylaması için sayısal bir sorunu bulunmuyor. Buna rağmen gerek cumhurbaşkanı seçimi gerekse güven oylaması konusunda muhalefetle bir temasınız olacak mı?
Bazı liderleri telefonla aradım. Her zaman irtibat halinde olmak isterim. Ama bunun gerekli olduğu anlar olur, gerekli olmayan anlar olur. Bu bakımdan hassasiyetim dayanışmaya dayalıdır. Bundan sonraki süreçte de dikkat edeceğim. Ama bu yüzde yüz her konuda olur diye de bir kaide yok. “Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı, hükümet” sıralaması.

Süreyi sonuna kadar bekleyecek misiniz?
Bir takvim kullanılacak dendiği anda bu illa 45 günün sonuna kadar diye olmaz.

Önce hükümet mi yoksa cumhurbaşkanlığı seçimi mi...
Cevabını verdim.

Erdoğan’dan kabinede büyük revizyon işareti

Cumhurbaşkanı Sezer’in, Başbakan Erdoğan’ı hükümeti kurmakla görevlendirmesinin ardından siyasi kulislerde “kimler bakan olacak” sorusu gündeme geldi. Erdoğan’ın “daha güçlü ve kapsamlı hükümet” sözleri, Başbakan’ın yeni kabineyi kurarken büyük revizyon yapacağı şeklinde yorumlandı. Erdoğan’ın icracı bakanlıklardaki isimleri koruyacağı, ancak “merkez parti” imajını güçlendirecek isimlere de kabinede yer vereceği ifade ediliyor.

Başbakan’ın büyük revizyon yapacağı öngörüsü üzerine yapılan tahminlere göre, 59. Hükümetten bazı bakanlar koltuklarını koruyacak, geri kalan isimler ise değiştirilecek. Böylece kabinenin yarısı değişmiş olacak. Kulislere göre mevcut bakanlardan Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Ali Babacan, Kemal Unakıtan, Binali Yıldırım ve Recep Akdağ, başlarında oldukları bakanlıklar değişse dahi bakan olarak kalacak isimler. 60. hükümete girmesi beklenen AKP’liler arasında şu isimler dile getiriliyor: Zafer Çağlayan (Ankara), Veysel Eroğlu (Afyon), Selma Aliye Kavaf (Denizli), Mehmet Sağlam (K.Maraş), Dengir Mehmet Fırat (Adana), Mustafa Açıkalın (Sivas), Faruk Çelik (Bursa), Edibe Sözen (İstanbul), Mehmet Şimşek (Gaziantep), Yaşar Eryılmaz (Ağrı).


vatan alintidir