AİFM:"yeni kanser ilaçlarına erişim süresi indirilmeli"
İSTANBUL(ANKA) - Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Genel Sekreteri Engin Güner, kanserin Türkiye'de en çok ölüme neden olan ikinci hastalık konumunda bulunduğuna dikkat çekerek, "Günde 300'den fazla insanımız çeşitli kanser hastalıklarından yaşamını yitiriyor. Bizim ülkemizde de taramalar yoluyla erken teşhis yaygınlaştırılmalı ve yenilikçi, en son çıkan ilaç ve tedavilere erişim kolaylaştırılmalı" dedi.

36 uluslararası araştırmacı ilaç firmasını çatısı altında toplayan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Genel Sekreteri Engin Güner, yaptığı açıklamada, ABD gibi gelişmiş ülkelerde alınan sonuçların çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Kanserin halen Türkiye'de en çok ölüme neden olan ikinci hastalık konumunda bulunduğuna dikkat çeken Güner, Türkiye'de yeni bir ilaç için ruhsat almanın 18 – 24 ay sürebildiğini, yapılan son düzenlemelerle bu sürenin 210 güne düşürülmüş olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Güner, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:


"İlacın değerlendirilmesi ve geri ödeme kapsamına alınması için karar süreci ise yaklaşık olarak 200 – 250 gün sürüyor. Bu süreyi de 90 günün altına indirmek amacıyla yetkililer nezdinde girişimde bulunuyoruz. Hedefimiz Türk hastalarının yeni ilaçlara erişim süresini yaklaşık 3 yıl gibi uzun bir süreden 9 ayın altına indirmektir. Hastalarımızın kansere karşı en yeni ilaç ve tedavilere bir an önce erişmeye diğer ülkelerdeki hastalar kadar hakkı olduğuna inanıyoruz.
Güner, yeni ve etkin ilaçların geliştirilmesi, sigara tüketiminin azalması ve erken teşhis sayesinde kanserin gelişmiş ülkelerde "birlikte yaşanabilen" kronik bir hastalık olma yolunda ilerlediğini bildirdi.