Modern insanın kökeni Asya'danAsya'dan göçler, Avrupa'da yerleşimin başlaması açısından daha fazla rol oynadı.

07.08.2007 16:09İspanyol ve İtalyan araştırmacılar, Afrika, Asya ve Homo Genus kökenli türlera ait fosilleşmiş 5 binden fazla diş üzerinde yapılan filogenetik analizlerin sonuçlarının, modern insanın veya Homo Sapienlerin kökeninin Afrika kıtası değil Asya'dan göçlere dayandığını gösterdiğini belirtti.

Bilimadamlarının bulgularına göre, Avrupalıların dişleri, 1.8 milyon yıl öncesinden Neandertal insanının ortadan kalktığı 250 bin yıl öncesine kadar incelenen örneklerde, öncelikle, Afrikalılardan çok Asyalıların özelliklerini gösteriyor.

Araştırmayı yapan antropologlar, bu bulguların Avrasyalı ve Afrika kıtasından göçlerin uzun bir dönem boyunca değişik bir seyir izlediğini gösterdiğini belirtti.

Antropologlar, Asya'dan göçlerin Avrupa'daki yerleşimin oluşması için Afrika'dan gelenlerden daha büyük bir etkisi olduğunu da kaydetti.

Bu çalışmalarını ABD Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) dergisinin 6 Ağustos tarihli sayısına da açıklayan bilimadamları, analizlerinin sonuçlarının, Avrupa'da ilk yerleşimlerin "Afrika'dan arka arkaya gelen göç dalgalarıyla oluşmadığı" teorisini desteklediğini, ancak daha karmaşık bir karışım ve üç kıtadan göç olduğunu da ortaya koyduğunu belirtti.

CNN TÜRK
alintidir