Rumlar'dan Türkiye karşıtı tasarıABD Temsilciler Meclisi'ne 'Kıbrıs'taki askeri işgale son verilmesi' ifadesini içeren bir tasarı sunuldu.

07.08.2007 20:53 ABD Temsilciler Meclisi’ne Türkiye karşıtı iki Kıbrıs tasarısının sunulduğu bildirildi. Birbirini tamamladıkları belirtilen bu tasarılardan birinde Türkiye, Kıbrıs’taki “askeri işgale” son vermeye çağrılıyor.
Rum Haber Ajansı, Kıbrıs konulu iki tasarının sunulduğunu duyururken bu tasarıların “ABD’nin Kıbrıs politikasının iyileştirilmesine yönelik önemli bir adım oluşturduğu görüşlerine yer verdi.
ABD’deki Yunan lobi kuruluşu CEH tarafından yapılan açıklamada söz konusu tasarılardan birinde Türkiye’nin, Kıbrıs’taki “askeri işgal”e, özellikle “Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, herhangi bir olay yaşanmadan yaptığı 13 milyon geçişin Türkiye’nin bahanesinin geçersizliğini gösterdiği” için son vermeye çağrıldığı belirtildi.
Açıklamada ayrıca, söz konusu tasarıyı sunan Temsilciler Meclisi üyeleri Albio Sires and Gus Bilirakis’in, Dış İlişkiler Komisyonu’nun Avrupa Altkomitesi’nin 14 üyesi arasında yer aldıkları dikkat çekildi

Anka
alintidir