Her konuda mutabakata vardıkAnkara'da Başbakan Erdoğan'la birlikte basın açıklaması yapan Irak Başbakanı Maliki, PKK için terör örgütü ifadesini kullandı.

07.08.2007 19:27 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşmesinin ardından konuğu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, iki ülke arasında terörle mücadeleyle ilgili mutabakat muhtırasının imzalandığını, anlaşmanın ise ilerleyen dönemde iki ülke içişleri bakanlıkları nezdinde imzalanacağını söyledi.

Erdoğan, terörle mücadelede daha etkin bir işbirliği yürütmek ve PKK’nın Irak’taki mevcudiyetini sona erdirmek konusunda iki ülke tarafından her türlü çabanın gösterilmesi konusunda mutabık kalındığını kaydetti.
Irak Başbakanı Maliki şunları söyledi:
Türk firmalarını memnuniyetle karşılamaya hazırız. Irak tarafında özel olarak Gaziantep şehrinde bir Irak başkonsolosluğu açmayı düşünmektedir. Irak'in içinde bulunduğu durum malumdur. Irak'ta terörün üstesinden gelinebilinirse diğer ülkelerdeki terör faliyetleri de sonuçlandırılmış olacaktır. PKK ile mücadelede işbirliği hususunda ortak bir mutabakat vardır. Aramızda bu alanada işbirliğinin gecikmeden başlatılmasını arzuluyoruz. Sayın Başbakan'ın konuşmasında Irak'a komşu ülkelerin toplantısına değindi. Biz Iraklılar olarak kardeşlerimizden destek bekliyoruz. Üst düzey bir heyetle gelmiş bulunuyorum kardeş ülke Türkiye'ye. Görüşmeler sırasında Irak'taki işbirliği konuları görüşülmüştür. Yakın gelecekte güvenlik alanında işbirliğini planlayacak bir anlaşma imzalanacaktır
Maliki kendisine sorulan , "İki ülke arasında güvenlik alanında başta PKK olmak üzere işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine;

'Biz birlikte terörün üstesinden gelmeye kararlıyız. Çünkü terör işbirliğimizin gelişmesini engeller biz buna inanıyoruz.
Biz Irak'ta teröre hergün kurban vermekteyiz ve terör belasından çekmeteyiz. Ve hiçbir zaman kabul edemeyiz, sınırdan sızıp Türkiye'de terör faliyetlerinde bulunmalarını. Terör kaynakları bölgede başka taraflarda da olabilir. Herşeye rağmen Türkiye'nin Teröre maruz kalması bizi üzmektedir. Biz bu konuda işbirliği yapacağız. ' dedi.
Maliki, bir gazetecinin "PKK'nın bir terör örgütü olduğunu söyleyebilir misiniz" yönündeki sorusuna ise şöyle yanıt verdi:
"Taraflar arasında imzaladığımız bu belgede buna çok açık biçimde değinildi. Aramızda, başta PKK olmak üzere terör örgütleriyle mücadelede mutabakat sağlandı"

Bir gazetecinin 'Türkiye'nin Maliki hükümetine verdiği destekler hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?' sorusu üzerine Erdoğan;
'Dost kardeş Irak ile şu andaki merkezi hükümetin, gerek askeri gerek ticari her alanda birikimlerimizi kendileriyle paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Eğitimden sağlığa kadar her alanda yanlarında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ben bunu kendilerine de söyledim. Kısmen zaman zaman zaten yaralıların tedavileri için elimizden gelen desteği veriyoruz.' dedi.


haberturk alintidir