"MUHALEFETE İSİM GÖTÜRMEDİK"AKP uzlaşma turuna başladı.

08.08.2007 15:22 Aralarında Dengir Mir Mehmet Fırat'ın da bulunduğu Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın başkanlığındaki AKP heyeti ilk olarak DSP'ye gittiler. Ziyaretti değerlendiren DSP Genel Başkan yardımcısı Masum Türker, bu tür ziyaretlerin demokrasi kültüründe önemli olduğunu ve bu tür sorunların aşılmasında önemli gelişyme olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Ak Parti muhalefet turlarına daha sonra CHP ile devam etti. AKP'li Beşir Atalay CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile fikir alışverişinde bulundu.

Meclis Başkanlığı için partilerle uzlaşma temaslarna başlayan AKP heyeti MHP'ye ile de görüştü. Devlet Bakanı Beşir Atalay başkanlığındaki heyet, saat 15.30'da MHP Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı ile bir araya geldi. Görüşmede, AKP'nin herhangi bir isim önermesi beklenmiyor, buna karşılık TBMM Başkanı seçimlerinde uzlaşma ve diyalog kapsamında işbirliği mesajı vermeleri bekleniyor. AKP heyeti, daha önce CHP, DSP ve DTP Genel Merkezlerini ziyaret etmişlerdi.

MHP ile görüşme sonrasında basına açıklama yapan AK Parti Genel Başkan yardımcısı Dengir Mir Fırat, muhalefet partilerine herhangi bir isim önerisinde bulunmadıklarını belirtti. Fırat ayrıca görüşmelerde Cumhurbaşkanlığı ile ilgili bir konunun gündeme taşınmadığını söyledi.


haberturk alintidir