Meclis’in ilk kadın BaşkanvekiliCHP, Meclis’teki yöneticilerini belirledi. TBMM Başkanvekilliğine CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu seçildi. Meclis İdari Amiri ise Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük oldu.
CHP Meclis Grubu Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığından toplandı. Basına kapalı yapılan toplantıda, Meclis’teki CHP yönetimi için seçimler yapıldı.
İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, yapılan seçimlerde, 95 oyla TBMM Başkanvekili seçildi.
TBMM İçtüzüğü’ne göre TBMM Başkanı, protokoldeki yeri ve temsil görevi nedeniyle, tarihi oturumlar dışında Genel Kurul’u yönetmiyor. TBMM Genel Kurulu’nu dört başkanvekili, dönüşümlü olarak yönetiyor.

BAYKAL: UĞUR MUMCU'NUN ANISINA SAYGI
Eski CHP Muş Milletvekili Nermin Neftçi’den sonra, 38 yıl aranın ardından ikinci kadın TBMM başkanvekili CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu olacak.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Mumcu’yu TBMM başkanvekilliğine aday bildirmelerine ilişkin, "Bizim dışımızda hiçbir grup, kadın aday önermemişti. ’Bu görev bize düşer’ dedik. Bir kadının, bu görevde bulunmasının önemli olduğunu düşündük" dedi.
Mumcu’nun adaylığının, Uğur Mumcu’nun anısına bir saygı, bir selam anlamı taşıyacağını ifade eden Baykal, Mumcu’nun, TBMM’den böyle bir selamı, jesti hak ettiğine inandığını söyledi.

"HER KESİMDE SAYGI UYANDIRDI"
Hala Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılamadığına işaret eden Deniz Baykal, sadece Mumcu’nun değil, pek çok aydının, faili meçhul saldırılara kurban edildiğini belirtti.
Güldal Mumcu’nun, eşi Uğur Mumcu’nun ölümünden sonraki duruşunun, tavrının, toplumun her kesiminde saygı uyandırdığını ifade eden Baykal, Mumcu’nun hiçbir zaman magazinleşmediğini kaydetti.
Baykal, Mumcu’ya adaylığını dün söylediğini belirterek, "Dondu kaldı" dedi.
Kadın başkanvekilinin yönetimiyle oturumlara bir kalite gelmesini umduğunu vurgulayan Deniz Baykal, bunun kadınlar için özendirici ve yurtdışındaki yansımalarının olumlu olacağını dile getirdi.

"ONUR VE HEYECAN DUYDUM"

Güldal Mumcu da çok onurlandırıcı bir görev olduğunu belirterek, Baykal’a teşekkür etti.
Mumcu, bir kadın olarak bu görev, kendisine önerildiğinde hem onur hem heyecan duyduğunu söyledi.
"Frak giyecek misiniz?" sorusu üzerine Mumcu, bu konuyu bilmediğini ancak usulü araştıracağını kaydetti.
CHP’nin kadınlara verdiği değerin öne çıktığını ifade eden Gürdal Mumcu, "Türkiye’de olması gereken budur. Kadın ve erkek her zaman eşit ve yan yana yürümelidir" dedi.

İLK KEZ İKİ KADIN MİLLETVEKİLİ, AYNI DÖNEMDE TBMM BAŞKANVEKİLİ SEÇİLDİ

TBMM'yi 38 yıl aradan sonra ilk kez kadın
başkanvekilleri yönetecek.

TBMM Başkanvekilliği görevine seçilen Güldal Mumcu ile Meral Akşener, TBMM İçtüzüğüne göre erkek başkanvekilleri gibi frak giyecek.

1968 yılında CHP'den Millet Meclisi Başkanvekili seçilen Muş Mebusu Hayriye Ayşe Nermin Neftçi'den sonra ilk kez kadın milletvekili TBMM Başkanvekili seçildi.

İki kadın milletvekilinin aynı dönemde TBMM başkanvekili seçilmesi ise Cumhuriyet tarihinde bir ilk oldu.

13 ve 14. Dönemlerde Muş'tan milletvekili seçilen ve bir süre Kültür Bakanlığı yapan Hayriye Ayşe Nermin Neftçi, 38 yıl önce Millet Meclisi Başkanvekilliği yaptığı sırada erkek başkanvekilleri gibi frak taktı.

TBMM İçtüzüğünün 'Kıyafet' başlıklı 56. maddesine göre, Başkanlık
kürsüsünde "Başkan, beyaz kelebek kravat ve siyah yelek üstüne siyah frak giyecek".

Buna göre, TBMM başkanvekilliğine seçilen Güldal Mumcu ile Meral Akşener de Genel Kurulu yönetirken frak giyecek.

Haber: AA