+ Konu Cevapla
4 / 4 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4
16 den 18´e kadar. Toplam 18 Sayfa bulundu

haydi baktabul Kyoto Protokolü’nü imzalaması için baskı yapalım

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  haydi baktabul Kyoto Protokolü’nü imzalaması için baskı yapalım Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #16
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309070

  Tanımlı

  Televizyon programlarında Küresel Isınma ve Küresel Felaketlerden bahsediliyor. Dünya atmosferinin giderek ısındığı, bunun da çok yakında Küresel Felaketlerin artışında en büyük etken olacağı ve bizlerin yani Dünya İnsanlığının Küresel olarak bilinçlenmesi gerektiği anlatılıyor.

  Şimdi şu anda dünyada yaşayan her insanın Bilincinin değişiminden söz ediliyor. Küresel Isınmaya ve onun sonucunda da 10 sene içinde kapımızda olacağı belirtilen Küresel Felaketlere neden olan ve halen bilincimizin içinde taşıdığımız neler var. Ve biz İnsanlık Medeniyeti olarak felaketlerin - kargaşanın eşiğine geldik.

  Küresel Bilincimizle atmosferi nasıl ısıttık, kıtaları nasıl hareket ettirdik, iklimleri nasıl değiştirdik, kutuplardaki buzulları nasıl erittik, dünya bitki örtüsünü ve üzerindeki canlıların türlerini gün be gün nasıl bitirdik. Nasıl milyonlarca milyarlarca mutsuz, aciz, sefalet ve yokluk içinde robot gibi yaşayan ve ölen, birbirini savaş meydanlarında nedenini bile bilmediği bir sebepten yok edebilen insanlar yarattık.

  Bütün bu görünen tabloyu nasıl ve hangi bilinçle resmedebildik. Bu nasıl bir nefret, bu nasıl bir öfke, bu nasıl bir Toplumsal Bilinçtir ki bütün Dünyayı "Yok Oluş" Uçurumunun kenarına getirebildi.

  ŞİMDİYE KADAR KÜRESEL ISINMANIN ETKİSİYLE NELER OLMUŞ DÜNYADA

  1 - Brezilya'daki Amazon yağmur ormanlarını her yıl kaybediyoruz Yaşarken karbondioksit (CO2) emen ağaçlar, öldükten sonra karbondioksiti geri bırakıyor. Amazon ormanlarında üç sene kuraklık yaşanması halinde ağaçlar dördüncü senede yok oluyor. Amazon'da 2 seneden beri Küresel Isınmadan dolayı yağış miktarı çok az.

  2 - Kuzey Atlantik akımlarındaki değişimler hızlanmış durumda. Gulf Stream eriyen buzullar vb. yüzünden yavaşlıyor. Yavaşlama sıcaklığın düşmesine ve iklimin değişmesine neden oluyor.

  3 - Üçüncüsü Grönland eriyor. Tamamen eridiği takdirde 10 metreye kadar dünyadaki denizlerde ve okyanuslarda yükselme bekleniyor. Bu da dünya yüzeyindeki en yoğun ve medeniyetin olduğu yerlerdeki yerleşim alanlarını kaybedeceğimiz anlamına geliyor.

  4 - Son Yıllarda Küresel Isınmanın atmosferin üst tabakası olan stratosferin de soğumasına neden olduğu tespit edildi. Soğuyan stratosfer ozonun kendini tamir etmesini ve dengelemesini geciktirici etki yapıyor.

  5 - Ozon tabakasındaki incelme planktonların yok olmasına neden oluyor. Planktonlar denizlerde ve okyanuslarda beslenme zincirin en alt seviyesinde ki canlılar. Deniz de yaşayan canlıların çoğu plaktonlarla besleniyor. Plaktonları yiyen diğer canlılar ve diğerleri ile beslenen diğerleri. Beslenme zincirinde bir kopmanın oluşması demek, beslenme zincirinin hepsinin etkileneceği ve zamanla yok olacağı anlamına geliyor.

  6 - Sahra çölü her sene biraz daha küçülüyor. Bölgesel rüzgarlar sahradan aldıkları toz bulutunu okyanuslara taşıyarak, içindeki minerallerle planktonları besliyor. Sahra çölü küçüldükçe ve ozon incelmeye devam ettikçe planktonlar tükenme noktasına gelecek.

  7 - Himalayalar ve üzerindeki buzullar ayna görevi görerek güneş ışınlarını geri yansıtıyordu. Yansıtma dünya da sıcaklığın dengelenmesi demekti. Şimdi Himalayalardaki buzlar eridiği için eskisi gibi sıcaklığı dengeleyemeyeceği ve ayrıca dağlardan akan nehirlerin ve oluşan göllerin kuruyacağı ve kıtlık ve kuraklığın yaşanacağı anlamına geliyor.

  8 - Muson yağmurlarının dengesi bozulmuş durumda. Ya çok yağıyorlar ve seller neden oluyorlar yada az yağarak kuraklığa neden oluyorlar. Bu da Hindistan'da korkunç yağmurların ve sel felaketlerinin yaşanması ve tarım alanlarının-yaşam bölgelerinin yok olması demek.

  9 - Okyanus yataklarında donmuş olarak bulunan büyük miktarlardaki metan yataklarının küresel ısınmayla açığa çıkarak sıcaklığı muazzam miktarlarda arttıracağı tahmin ediliyor.

  10-Sibirya, Kanada'da gibi donmuş toprakları olan ülkelerdeki toprakların erimesiyle toprak içindeki fosiller açığa çıkacak ve çürüyecek. Bu da milyarlarca ton metan gazının açığa çıkacağı anlamına geliyor.

  11 - Ayrıca donmuş bir toprakların içinde şimdiye kadar bilinmeyen 500 gigatonluk yeni karbon kaynağı bulundu. Bu topraklar ısınmanın etkisiyle çözünüp sıcaklığı artıracağı tahmin ediliyor. Ve bu da Felaketleri bir noktadan sonra artık istesek de durduramayacağımız anlamına geliyor.

  12 - Küresel Isınmanın sürekli artışı ile El Nino okyanus akıntısının her yıl yaşanabileceği belirtiliyor. Her yıl yaşanması demek; tufanlar ve ani sel felaketleri ve kasırgalar yaratacağı anlamına geliyor.

  Bütün bunlar ile Dünya İnsanının Bilincinin, dolayısıyla her birimizin tek tek bilincinin ne alakası var diyebilirsiniz. Benim dünyada kapladığım yer, benim bahçemdeki karıncanın kapladığı yerden daha az. Zararım ise hiç yok. Fabrikaları ben mi kurdum? Okyanusları ben mi kirlettim? Ağaçları ben mi kestim? Diyebilirsiniz. Eminim Dünyada yaşayan her insana sorulsa aynı cevabı verecektir. Ben mi yaptım bütün bunları? Eğer hiç birimiz yapmadıysak o zaman kim yaptı? Okyanusta yaşayan balıklar mı yaptı? Bitkiler mi yaptı? Hayvanlar mı yaptı? Ağaçlar mı yaptı? Biz Yaptık?

  Her birimizin bilincinde olan ne var ise, alışkanlıklarımızdan, inançlarımıza, hırslarımızdan, açgözlülüklerimize, tutkularımızdan, değer yargılarımıza, öfkemizden, nefretimize, tatmin olmayan egomuzdan, beklentilerimize, tüketim alışkanlıklarımızdan, dünya ve diğerleri ile olan ilişkilerimize kadar hepsiyle birlikte; bizde olan ne var ise; Dünyada yaşanan Isınmanın nedeni ve yaklaşmakta olan Küresel Felaketlerin nedeni "Biz"iz.

  Mevlana der ki "Testide ne varsa dışına o sızar." Bizim bilincimizden sızanlar da dünyadaki felaketleri ortaya çıkardı.

  Bu nasıl bir Oyundur. Kim bu oyunu oynamaya cesaret edebildi, üstelik hepimiz, oynayanlar da dahil aynı geminin yolcularıysak. Aynı Dünya denen gezegenin sakinleriysek. Ve gidecek başka bir dünyamız da yok iken.

  Yaşamdan ve onun yeryüzündeki ifadesi olan her türlü görünüşten bu kadar mı nefret ettik? Tabiatı ve içindeki canlıları, çeşitli maskeler ve yollar ve nedenlerle yok ederken, kendimizi de yok ettiğimizin farkında olmadan nasıl bunları yapabildik?

  Eğer Bilinç farkındalıksa, farkındalığımız nelerin üzerinde, İlgimizi dikkatimizi arzularımızı isteklerimizi ve sonucunda eylemlerimizi yönlendirdiğimiz düşünceler ve düşünce sonucunda ortaya çıkan eylemler neler?

  Bilincimizde olanlara ve onlarla olan ilişkilerimizin üzerinde biraz gezinelim.
  Daha iyi yemek yemek, daha iyi giyinmek, daha güzel görünmek, daha zengin olmak, daha çok şeye sahip olmak, daha başarılı olmak, iyi yaşamak istiyoruz.
  Her birimiz tek tek her şeyin en iyisine en çoğuna sahip olmayı düşünüyoruz. Bu isteklerimizi gerçekleştirebileceğimiz planları yapıyoruz, eylemlerde bunuyoruz.

  Neden bütün bunları yapıyoruz. Mutlu, sevgi içinde ve huzur içinde olmak için yapıyoruz. Huzuru ve sevgiyi mutlu olmayı ve bolluk içinde olmayı istemekte yanlış bir şey yok. Bu istekler her insanın yaşama arzusundan kaynaklanır. Ve sevgi, mutluluk, huzur, bolluk, başarı sağlık her insanın da hakkıdır. Her insan en iyi şekilde yaşamayı hak eder.

  Yanlış olan bu arzuları yerine getirmek için tercih ettiğimiz yöntemde ve seçimlerimizdedir. Çünkü biz isteklerimizi gerçekleştirirken yalnızca "kendimiz" için isteriz. Buradaki kendimizden kasıt küçüklükten beri bize büyüklerimiz, çevremiz, eğitim sistemimiz ve iletişime geçtiğimiz diğer insanlar tarafından empoze edilmiş fikirlerin oluşturduğu "imaj kişiliktir".

  Toplumsal bilinç tarafından yaratılmış imaj kişilik yani Ego yani Nefs bu dünyada kendine küçük bir krallık, özel bir cennet kurmak ister. Fakat ne yazık ki egonun yaratmaya çalıştığı cennet, diğerlerinin cehennemi olur. Tek tek hepimizin ortak bilincinin toplamından oluşan Toplumsal Bilinç dünya kaynaklarının sınırlı olduğuna ve diğerleri ile paylaşırsa kendi küçük cennetini yaratmak için yeterli kaynak kalmayacağına inanır. Dünyada var olan kaynaklar ya kendisi için kullanacaktır. Ya da diğerleri için. Ve her zaman olduğu gibi yalnızca kendisi için kullanmayı seçer. Paylaşmaz. Paylaşılanın biteceğine ve azalacağına inanır.

  Toplumun diğer üyeleri yani diğerleri, kendisinden sahip olduğu kaynakları paylaşmasını talep ettiğinde red eder. Eğer paylaşılma talebi sertleşirse, karşısındaki diğerlerini çeşitli yöntemlerle manupile veya yok etmeye çalışır. Kişisel ilişkilerde nefret ettiği insanlar ve düşmanları oluşur. Ülkeler arasında savaşlar çıkar, küresel boyutta kıtlık yoksulluk açlık olarak ortaya çıkar.

  Çünkü kendi küçük cennetini oluşturmak için kullanacağı kaynaklar ve sahip olduğu her şey "Güç" demektir. Güç demek güven, saygınlık itibar ve sahip olduklarının daha fazlasını ona getirecek araç demektir. Ve kendi cennetini dilediği gibi kurması içi ve yaşaması için gerekli olan tek şeydir. Daha fazlası daha iyisi demek ,daha fazla üretim demektir. Daha fazla sahiplenme ve daha çok istemek demektir. Sahiplenme Paylaşmamak demektir. Paylaşmamak Savaş demektir. Savaş; Silah, Nükleer tehlikeli deneyler, Kirlilik, Atık demektir. Belki de Dünyayı bir düğmeye basarak nükleer savaşın eşiğine getirmek demektir.

  Ve bunun adı da AÇGÖZLÜLÜKTÜR

  Her birimiz kendimiz adına, her şeyin daha fazlasını istedikçe ve elimizdekileri paylaşmayı red ettikçe ve diğerlerinin varlığını içimize sindiremedikçe şuandaki Küresel Bilinç veya diğer adıyla Toplumsal Bilinç değişmeyecektir. Ve değişim gerçekleşmediği için de Küresel Felaketler büyük bir hızla Dünya Gezegeninde yaşanacak ve türümüz değil daha fazlasını yeterli olan yaşam şartlarını bile bulamayarak son günlerini yaşayacaktır.

  Küresel felaketler yaşanmaya başladığı zaman, insanoğlunun bunu durduracak ne teknolojisi, ne zamanı, ne de gidecek başka bir yeri olacaktır. Ve Küresel Felaketler sizin küçük cennetinizin ve ne kadar altınızın, paranızın ve yatırımlarınızın olduğuna bakmaz. Kim olduğunuzun, ne kadar itibarlı ve başarılı olduğunuza da bakmaz. Her şeyi kendi Sürecinde ve Yasalarında yeryüzünden süpürür.

  Açgözlülük şahı da piyonu da aynı kutuya koyar ve İnsanoğlunun Dünyadaki Yaşam Oyunun son perdesini indirir.

  Küresel Isınma sonucunda yaklaşan Küresel Felaketleri durdurmanın tek çözümü İnsanoğlunun Açgözlülüğünü fark etmesi ve henüz vakit varken dünya gezegeninde yaşayan diğer kardeşleriyle, dünyada bir bütünü oluşturduğunu bilerek ve sevgiyle paylaşmayı öğrenerek Sevgi Bilincine Evrilmesidir.

  İnsanoğlunun içine bakarak her şeyin daha fazlasını, her şeyin daha iyisini isteyen Egosunun Açgözlülüğün görmesi, üretime talep oluşturan tüketim alışkanlığını gözden geçirip değiştirmesine neden olacaktır. Tüketim alışkanlığının değişmesi, üretimi yapan kişilerin değişen alışkanlıklar neticesinde dünyayı daha az kirleten ve daha çok çevreyi düşünen üretimler yapmasına neden olacaktır.

  İnsanoğlunun Açgözlülüğünü fark etmesi demek Kutsal Kitaplarda anlatılan ve Nefis denilen ve insanı illuzyonların peşinde koşturan ve bu dünyada yaptığı bütün kötülüklerin baş sorumlusu kişiliğini fark etmesi demektir. Fark etmek demek sorumluluk almak demektir. Sorumluluk almak onu düzeltebilme ve dönüştürme gücüne ulaşmak demektir. Ve bir kez dönüşüm başladığında, dağdan ufak bir kartopunun aşağıya inmesi gibi her şeyi siler ve temizler. Açgözlülüğün fark edilmesi demek, içimizde geçeceğimiz ve geçerken de kendimizi şifalandırıp iyileştireceğimiz diğer Farkındalık kapılarının Ana Kapısı demektir. Ve Açgözlülüğün fark edilip bilincin dönüştürülmesi başka bir Yola çıktığınızın, başka bir Bilince Evrildiğinizin de habercisidir. Evrildiğiniz Bilinç Sevgi Bilincidir.

  Nilgün Nart

  "Açgözlülük insanı kör ve sağır eder. Hakikati görmeye mani olur!" MEVLANA

  "Dünya vatandaşları, haset, açgözlülük ve kin den uzaklaşacak şekilde terbiye edilmelidir. " ATATÜRK

  alintidir

 2. #17
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  hayalet_0312 bu güzel paylaşımlar için tşk....her birey kendin den sorumlu olsaydı. bugün düştüğümüz bu bu duruma dünyamız bu hele gelmezdi,kimse unutmasın herkes dunyamıza karşı birinci derecenden sorumludur. 3. #18
  Paylaşimci Üye xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını xoxer Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  1.482
  Tecrübe Puanı
  4931

  Tanımlı

  TÜRKİYE, AB İLE UYUM SÜRECİ ÇERÇEVESİNDE KYOTO SÖZLEŞMESİNİ İMZALAYACAK
  ANKARA, 08/02(BYE)--- İran Haber Ajansı İRNA'nın 07 Şubat 2007 tarihli sayfasında, yukarıdaki başlık altında bir yazı yer almıştır. Internet’ten sağlanan yazının çevirisi şöyledir:
  Türkiye'nin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe yaptığı açıklamada, ülkesinin AB ile uyum süreci çerçevesinde Kyoto sözleşmesini imzalayacağını belirtti. Pepe, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında bu konuyu dile getirdi.
  Türkiye'nin Çevre ve Orman, Enerji, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarının küresel ısınmaya yol açan sera gazlarının etkilerini aza indirmek için ortak bir program hazırladığına işaret eden Pepe, "Bu program, nihai onay için Bakanlar Kuruluna sunulacak" dedi.
  Türkiye'nin AB ile uyum sürecinde Kyoto sözleşmesini imzalayacağına değinen Pepe, şöyle konuştu:
  "Bu anlaşma, iklim değişiklikleri anlaşmasının imzalanması için bir adım olacak. Hazırlanan programda su, elektrik ve diğer enerji tüketimleri ayrıntılı olarak belirtildi. Bu programdan amaç, ülkedeki enerji tüketim oranını azaltmak için konutlarda modern teknolojinin kullanılmasını sağlamak ve enerji tüketicilerini bu konuda eğitmektir."
  Bilim adamlarının enerji tüketimi ile ilgili açıklamalarına dikkat çeken Pepe, "Küresel ısınmanın etkisiyle, gelecek yüzyılda Avrupa ve Kuzey Amerika'da tarım bitkilerinin ekimi artacak, buna karşılık Akdeniz ve Afrika bölgesi ülkelerinde azalacak. Dünyada enerji tüketiminin şu anki sürecinin devam etmesi ve sera etkisinin artması durumunda, önümüzdeki yüzyılda sıcaklığın 1.4-5.8 derece yükseleceği tahmin edilmektedir" dedi.

  BU KONU ZATEN MECLİS GÜNDEMİNDE TEŞEKKÜRLER!!!!

+ Konu Cevapla
4 / 4 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4

Benzer Konular

 1. Kyoto için ne yaptın?
  By Türkü'M in forum Küresel Isınma
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-27-2009, 15:00
 2. Buzdolabı için notluk yapalım..
  By Mr. NuteLLa in forum Yaratıcı Şeyler ve Diğerleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-23-2009, 10:10
 3. Kyoto Protokolü
  By LAFAKOZ in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2008, 11:48
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-10-2008, 14:29
 5. Kyoto ProtokolÜ Nedİr?
  By xoxer in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-30-2007, 04:10

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375