ABD ve Rus uçakları karşı karşıya geldi!

11.08.2007 11:13 Soğuk Savaş’ın sona erdiği 1989’a dek yıllar boyu birbirlerine havada güç gösterisi yapan ABD ve Rus uçakları, dün karşı karşıya geldi.

Amerikan ve Rus jetlerinin havada kapışmaları ve it dalaşı sonunda kimin galip geldiğine ilişkin haberler Soğuk Savaş yıllarında her iki ülkenin basınında da geniş yer buluyordu. O yıllarda hemen hemen her gün iki ülkenin jetleri havalanıp güç gösterisi yaptı. Fakat bu kapışmalar 1989 yılında baba Bush ile Mikhail Gorbaçov’un Soğuk Savaş’ın resmen sona erdiğini açıklamasının ardından sona erdi. Ta ki düne kadar...
Rus savaş uçakları dün Pasifik’teki Guam adası açıklarında 30 gemi, 20 bin asker ve 100’e yakın savaş uçağıyla son dönemlerin en büyük askeri tatbikatlarından birini gerçekleştiren Amerikan ordusunu menziline aldı...
İki Tupolev 95 bombardıman uçağıyla bir Sukhoi-25 avcı uçağı tatbikatı “yakından izlemek” isteyince kriz çıktı.
Hemen havalanan Amerikan jetleri, Rus uçaklarıyla havada kapıştı. Birkaç dakika süren “it dalaşının” ardından Rus uçakları bu bölgenin kuzeyinde Çin’le ortak yürüttükleri tatbikata geri döndü. ABD ordusu olayı yalanlarken Ruslar ise 18 yıl sonra ilk kez yaşanan bu kapışmayı çok büyük bir zevkle dünya basınına anlattı.
‘Geleneği canlandırdık’

Rus Hava Kuvvetlerinden bir tümgeneral, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Uzun menzilli havacılığımızda okyanusa açılıp Amerikan uçak gemileri ile karşılaşma ve pilotlarla göz teması sağlama geleneğimiz vardı. Dün bu geleneği yeniden canlandırdık” ifadesini kullandı. Dünya basınında ise yaşananlarla ilgili olarak “Soğuk Savaş’taki kedi-fare oyunları yeniden canlandı” yorumları yer aldı.
Ne yapmak istiyor?
1- ABD’yi hegamonya kurmakla suçladı. Soğuk Savaş korkusu yaydı.
2- Ajan krizinde İngiltere ile kapıştı. Rus jetlerini İngiliz hava sahasına gönderdi.
3- Kuzey Kutbu’na bir araştırma ekibi gönderip Rusya bayrağını dikti.
4- Rusya’nın Akdeniz’de kalıcı askeri deniz üssü istediğini söyledi.
5- Rus uçakları Gürcistan hava sahasını ihlal edip patlamayan bomba attı.

haberturk alintidir