İki kalkış denemesinde havaalanına geri döndü
11 Ağustos 2007 Cumartesi 21:00 Van Ferit Melen Havaalanı'ndan saat 13.25 sıralarında havalanan Van-Ankara seferini yapan Pegasus Hava Taşımacılığı Şirketi'ne uçak, havada kabin basıncının düşmesi sonucu geri dönüş yaptı.
Van Ferit Melen Havaalanı'na zorunlu iniş yapan 191 sefer sayılı uçakta bulunan 131 yolcu yaklaşık 20 dakika bekletildikten sonra uçaktan indirildi. Uçak, teknik ekiplerin yaptığı inceleme sonrasında yaklaşık 2 saatlik bir rötarın ardından saat 15.20 sıralarında yolcularını alarak tekrar havalandı. İkinci kalkışında havada 15 dakika kalan uçak, ikinci zorunlu inişini yaptı. Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre uçağın havalandıktan sonra kabin basıncının düştüğü ve çok ciddi sorun olmamasına rağmen kontrol amacıyla geri dönüş yaptığı bildirildi.
İki defa kalktıktan sonra havaalanına geri iniş yapmak zorunda kalan uçağın inişi sırasında itfaiye araçları hazır bekledi.
Havada kabin basıncının düşmesiyle ilgili uçakta kısa da olsa bir paniğin meydana geldiğini ifade eden yolcular, çok korktuklarını belirterek, Pegasus Hava Taşımacılığı Şirketi'ne tepki gösterdi. Her iki kalkışta da 10'ar dakika sonra basıncın düştüğünü ifade eden yolcular, kulaklarının tıkandığını söyledi.
netgazete