Erzurum sel yaralarını sarıyor
ERZURUM (İHA) - Erzurum'un Narman ilçesinde dün akşam saatlerinde yağan yağmur nedeni ile oluşan selden 3 köyde tarım arazileri büyük zarar gördü, 12 adet büyükbaş hayvan telef oldu.

Narman ilçesine dün akşam saatlerinde yağan yağmur sele dönüşünce Kışla köy, Kilimli ve Mahmut Çavuş köylerinde ekili tarım arazileri sular altında kaldı.
Hasat dönemi olması nedeni ile tarlalarda bulunan tarım makinesi, buğday sapı ve çuvallara doldurulmuş buğdaylar ile çok sayıda mısır, fasulye, patates, ekin tarlası ve çayırlar sel sularının altında kaldı. Sel suları sebebiyle dere kenarındaki ağaçlar kökünden çıkarak kilometrelerce sürüklendi. Dere yatağına sığmayan sel suları, 50 ile 100 metre uzaktaki asfalt yola da taşarak yolun kapanmasına neden oldu. Arazide çalışmakta olan çiftçiler, sel sularından korunmak için asfalt yollara çıktılar.


Vatandaşlar ile birlikte araziyi gezen Mahmut Çavuş Köyü Muhtarı Önder Er, dere ıslahlarının yapılmaması sebebiyle zarar gördüklerini belirtti. Muhtar Önder Er: "Dere kenarları düzgün bir taşlama ile ıslah edilmediği için sel sularının kumları aşındırarak araziye ve yola taştı. Sel hakkında yetkililere bilgi verildiğinde can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirtiyorlar. Sel ile bizlerin bir yıllık kazancımız tamamen zayi oldu. İnşallah bu defa yetkililer bu soruna kalıcı bir çözüm getirirler."dediler.

Kışla köy, Kilimli ve Mahmut Çavuş köylerinde yaklaşık olarak 6 bin dönüm ekili tarım arazisi zarar görürken, Kışla köyünde 12 adet büyük baş hayvan sele kapılarak telef oldu.

Sel sularının çekilmesinin ardından Narman İlçe Tarım Müdürlüğü teknisyenlerince hasar tespit çalışmalarına başlanıldı.