3 ton ağırlığındaki 'göktaşı' çalındıRusya'da bilimadamları tarafından incelenen 3 ton ağırlığındaki göktaşı çalındı.

12.08.2007 16:541908 yılında, büyük bir nükleer patlama etkisiyle Rusya topraklarına düştüğüne inanılan devasa göktaşının bir gecede araştırma merkezinden yok olması, polis güçlerini hayrete düşürdü. Rus İnterfax Ajansı'nda yer alan habere göre, Krasnoyarsk şehrinde bulunan Tunguska Uzay Araştırmaları merkezindeki devasa gök taşı, 99 yıldır bilim adamlarının gözetimi altındaydı. Araştırma merkezi genel müdürü Yury Lavbin, ajansa yaptığı açıklamada, "2004 yılında buraya getirilmişti. Bu büyüklükte bir taşın çalınması bizleri şok etti. Meslektaşlarımız taş ile birlikte nelerin çalındığını da araştırıyor. Hırsızların neden böyle bir şeyi yaptığını anlayamadık" diye konuştu.
Dünya astronomi tarihine "Gizemli Tunguska Olayı" şeklinde geçen meteorun düşüşü, 1945'te Japonya'nın Hiroşima kentine atılan atom bombasından 1000 kat daha güçlü bir patlamaya neden olmuştu. Tunguska araştırma merkezinde dün gece çalınan göktaşının, 1908'deki olay sırasında Sibirya topraklarına düştüğü sanılıyor. Yaklaşık 10-15 bin tonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına eş değer bir sarsıntı oluşturan göktaşının yaydığı alevler 800 kilometre uzaklıktan görülmüştü.
Polis güçleri, düştüğü yerde yaklaşık 2 bin kilometrekarelik ormanı yok eden gök taşının bir parçası olduğu belirtilen 3 tonluk kütleyi bulmak için araştırmalarına başladıklarını bildirdi.

Yeni Şafak
alintidir