Butin Pinokyo'ya taş çıkarttıPutin'in emriyle Kuzey Kutbu'na çıkarma yapan bilimadamları meğerse ünlü Titanik filminin görüntülerini kullanmış.

12.08.2007 08:39 Kutbu’ndaki Rus araştırmaları diye canlı verilen görüntülerin tümü sahte çıktı
Görüntülerin 1997’de gişe rekoru kıran Titanik adlı filmden alındığını 13 yaşındaki bir Finlandiyalı çocuk ortaya çıkardı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle 10 bilim adamı ve 2 milletvekilinden oluşan bir heyet, Kuzey Kutbu’nun Rusya’ya ait olduğunu tüm dünyaya göstermek için 2 Ağustos’ta bu bölgeye dev bir çıkarma yaptı. Beraberlerinde getirdikleri Rus ordusuna ait 2 mini denizaltı 4 bin 200 metre derinlikteki kutup tabanına inerek Rus bayrağını buraya dikti. Kremlin kontrolündeki Rusya devlet televizyonu da denizaltıların görüntülerini canlı olarak tüm dünyaya geçti.
Kanada askeri üs kuruyor
Fakat bu görüntülerde bir gariplik olduğunu fark eden 13 yaşındaki bir Finlandiyalı çocuk oldu. 1997’de Leonardo Di Caprio ile Kate Winslett’in başrolünü oynadığı Titanik filminin hayranı olan Waltteri Seretin, bu görüntüleri görür görmez filmin DVD’sini inceledi ve görüntülerin filmden alındığını ortaya çıkardı. Ve skandal tüm dünyada yankılandı. Seretin yabancı gazetelere, “Rusya’da insanlara yalan söylediklerini bilirdim ama bu kadarını tahmin etmezdim” diyerek Kremlin’i de yerin dibine batırdı. Öte yandan Kutup’taki 5 trilyon dolar değerinde petrol ve doğalgaz için yarış her geçen gün kızışıyor. İşte ülkelerin bölgeyi egemenlik altına alma çabaları:
KANADA: Başbakan Stephen Harper dün kutup ziyaretinin son gününde Kanada’nın bu bölgede bir askeri üs ve denizaltı limanı kuracağını açıkladı.
DANİMARKA: Danimarkalı bilim adamları pazar günü kuzey kutbuna çıkarma yapıyor. Amaç Rusya’nın yaptığı gibi kutup bölgesinin alttan Danimarka’ya (Grönland) bağlı olduğunu kanıtlayarak bu topraklarda hak iddia etmek.
ABD: Kanada’nın askeri üs planına karşı çıktığını açıkladı. Önümüzdeki yılın başında Amerikalı jeologlar kutupların en detaylı haritasını çıkararak doğal kaynakları tespit edecek.
Reuters özür diledi
Rus televizyonundan aldığı bu görüntüleri tüm dünyadaki abonelerine servis eden uluslararası Reuters haber ajansı özür yayınladı.

haberturk alintidir